Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Art 25 alin. 3 din legea ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Art 25 alin. 3 din legea ...

A și dori să întreb la ce se referă art 25 alin. 3 din legea 223/2015 privind pensiile militare de stat. Mai precis daca am 14 ani 6 luni și 5 zile vechime in serviciu....pot cere deschiderea dreptului la pensie de serviciu având în vedere că celelalte condiții sunt indeplinite. A se vedea și art. 16 lit. b din aceiași lege. Mulțumesc!!!!
Au dreptul la pensie de serviciu anticipată parțială militarii, polițiștii și funcționarii publici cu statut special, în activitate, care au o vechime efectivă de minimum 20 de ani, dintre care cel puțin 10 ani vechime în serviciu, și care se află în una dintre următoarele situații:
a) sunt trecuți în rezervă ori au încetat raporturile de serviciu, ca urmare a reorganizării unor unități și a reducerii unor funcții din statele de organizare, precum și pentru alte motive sau nevoi ale instituțiilor din domeniul apărării naționale, ordinii publice și securității naționale;
b) sunt trecuți în rezervă sau direct în retragere ori au încetat raporturile de serviciu ca urmare a clasării ca inapt sau apt limitat pentru serviciul militar/serviciu de către comisiile de expertiză medico-militară.(2) Cuantumul pensiei anticipate parțiale pentru militarii, polițiști