Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... divort in desfasurare;incredintare minor
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

divort in desfasurare;incredintare minor

buna seara
va rog mult daca puteti sa ma ajutati cu un sfat
am depus acte cerere reconventionala divort,deoarece sotul a intentat divortul;el cere custodia copilului minor de 3 ani,de aceea am facut aceasta cerere;problema este ca el continua cu scandalul,amenintarile,cearta si are pretentia sa-i dau copilul cand vrea el,asta insemnand si de 3 ori pe saptamana,neanuntandu-ma din timp,doar cu mesaj trimis cu maxim 2 ore inainte sa vina dupa copil
nu exista nimic care sa ma ajute sa nu ne mai terorizeze astfel,adica ce drepturi are el?
in urma cu 3 zile a fost si reprezentanta de la ancheta sociala sa vada conditiile copilului si i-am spus ca mereu face scandal de fata cu copilul
va rog sa-mi spuneti ce as putea face
va multumesc
Conform Art. 613 indice 2 din C. pr. Civila , instanta poate lua unel masuri vremelnice pe parcursul derulariiprocesului de divort., prin ordonanta presedintiala . Măsuri vremelnice, cu privire la încredinţarea copiilor minori, la obligaţia de întreţinere, la alocaţia pentru copii şi la folosirea locuinţei, se pot lua de instanţa la care s-a îndreptat acţiunea de divorţ .Puteti cere dec i instantei , dispunerea unor asemenea masuri pana la pronuntarea hotararii de divort.
Introduceti ordonanta presedintiala, solicitand incredintarea minorului si un program de vizitare pt tata, pana la ramanerea definitiva a cererii de divort.
multumesc frumos
va doresc sarbatori fericite alaturi de cei dragi
Dumneavoastra va puteti adresa judecatoriei in a carei raza teritoriala domicileaza paratul , in vederea luarii , pe cale de ordonanta presedintiala , a unei masura temporare- aceea a incredintarii .

In acest mod , copil va fi protejat de acest climat in care e crescut in acest moment , in care exista agresiune.
Dumneavoastra , insa , nu justificati niciun interes , in vederea stabilirii unui program de vizita al tatalui .
Sistarea unor relatii defectuoase (mai precis inlaturarea posibilitatii de a fi in contact cu acest copil , cata vreme cauzeaza o atmosfera tensionata in aceasta familie ) poate fi dispusa ,in mod vremelnic , pe cale de ordonanta presedintiala , justificand o urgenta in acest sens.
Ramane ca acesta sa-si exprima dorinta de a pastra legatura cu propriul copil si la latitudinea instantei de judecata sa aprecieze oportunitatea unui program de vizita.

Ulterior , cand relatiile vor fi mai putin tensionate si va exista un climat de cooperare , nu unul de ingreunare a unui moment dificil , acela al separatiei ,tatal isi poate valorifica dreptul de a se implica intr-o buna crestere si educatie a copilului ( aceasta e pozitia mea , intrucat consider ca implicatia ambilor parinti , ca aliati , duce la o buna dezvoltare si formare a copilului).

Succes.;)
CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat