Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Probleme hidroizolatie bloc.
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Probleme hidroizolatie bloc.

Salutare. Locuiesc la etajul 4 intr-un bloc cu 4 etaje. De cand sunt aici am reparat de mai multe ori hidroizolatia pe banii mei, vecinii nu au vrut niciodata sa puna bani si nu m-am obosit sa ii dau in judecata. In prezent, hidroizolatia si-a cam pierdut proprietatile si imi ploua in toate cele 3 camere + hol, prin becuri, prize, etc.
Vecinii nu vor sa puna bani in continuare. Zic verbal ca pun, cand aduc o firma cu tot cu adminisratora de la asociatie, zic ca este scump si ei nu isi permit. La sedinta au decis ca nu vor sa facem fond de reparatii. Asociatia nu are bani sa faca hidroizolatia. Eu nu imi mai permit sa o fac, la mine ploua, la vecini nu, ridica din umeri. Vreo solutie? Daca intamplator cand ploua ajunge apa si la ei, sunt eu raspunzator cu ceva? Am adunat apa cat am putut, nu mai fac fata. Am depus dovezi la asociatie cu poze si cerere de reparatie. Am cerut semnaturi cu acordul de a repara hidroizolatia, nu a vrut nimeni sa semneze, nici ca sunt de acord nici ca nu, doar verbal ziceau "da, punem bani.." si numai 2 vecini, cei de la 3 si 2, iar cel de la 1 a zis ca la el nu ploua si nu pune, la parter a ridicat din umeri fara sa zica ceva.
Sunt curios in prima faza daca e vina mea ca le ploua lor in casa cand le ajunge apa, ulterior, cum pot sa ii fortez sa fie de acord sa reparam acest bun comun cu suma impartita. Multumesc!
Buna ziua,
II puteti notifica sa respecte prevederile legale si ca, in caz contrar, o sa va adresati instantei si o sa platesca mult mai mult... Le puteti spune ca daca nu inteleg sa plateasca acum cat pot, sa va intelegeti... prin instnata ii puteti executa silit si pot pierde chiar si locuinta, daca suma datorata este mare si nu se poate recupera prin porire pe venituri/conturi...

Puteti printe si art. de mai jos din legea 196/2018, daca aveti asociatie, si merge cu el si arata conducerii si vecinilor, poate asa isi schimba parerea...
ART. 84
(1) Cheltuielile repartizate după cota-parte de proprietate reprezintă cheltuielile asociației
efectuate pentru întreținerea, repararea, exploatarea și, după caz, consolidarea și/sau reabilitarea
părților de construcții și instalații aferente condominiului aflate în proprietate comună indiviză.
Aceste cheltuieli se repartizează proporțional cu cota-parte din proprietatea comună a fiecărui
proprietar.
(2) Cheltuielile pe cota-parte indiviză de proprietate reprezintă cheltuielile efectuate pentru
administrarea, întreținerea, repararea, exploatarea și, după caz, consolidarea părților de construcții
și instalații din condominiu aflate în proprietate comună.
ART. 85
Cheltuielile pe cota-parte indiviză de proprietate reprezintă cheltuielile asociației cu privire la
proprietatea comună, cu privire la: fondul sau fondurile pentru lucrări de întreținere, service,
reparații și, după caz, de consolidare, reabilitare, eficiență energetică, modernizare la părțile de
construcții și instalații aflate în/și pe proprietatea comună, astfel cum este descrisă în cartea
tehnică a construcției și în acordul de asociere: subsolul; conductele de distribuție și coloanele
instalațiilor de apă, canalizare, încălzire, energie electrică; echipamente de echilibrare hidraulică a
instalațiilor; casa scării; podul; spălătoria; uscătoria; terasa; ascensorul; interfonul - partea de
instalație de pe proprietatea comună; centrala termică proprie; crematoriul; tubulatura de
evacuare a deșeurilor menajere; structura de rezistență; fațadele; acoperișul și altele asemenea,
conform prevederilor din acordul de asociere; personalul angajat sau contractat al asociației: salarii
sau remunerații pentru administrator, contabil, instalator, electrician, portar, îngrijitor, personalul
care asigură curățenia etc.; indemnizații acordate membrilor asociației de proprietari ori
persoanelor alese: președintele, membrii comitetului executiv și cenzorului/comisiei de cenzori;
prime; credite bancare; contracte sau polițe de asigurări; cheltuieli cu produse și accesorii pentru
curățenie, alte servicii administrative către proprietatea comună.

ART. 86
(1) Suprafața utilă a proprietăților individuale și cota-parte indiviză de proprietate sunt cele
înscrise în cartea funciară în baza unei documentații cadastrale sau, în lipsă, cele din actul de
proprietate.
(2) În cazul în care suma cotelor-părți indivize din actele de proprietate, care sunt fracțiuni
abstracte pentru fiecare proprietate individuală din clădirea care constituie condominiul, nu este
egală cu 100%, președintele asociației de proprietari este obligat să solicite întocmirea unei
documentații cadastrale, prin punerea la dispoziție a cărții tehnice a imobilului și cu respectarea
prevederilor în vigoare.