Forum Discuţii juridice Învăţământ - probleme ... Buna ziua , ce modalitate legala exista pt a retrage ...
Discuție deschisă în Învăţământ - probleme juridice conexe

Buna ziua , ce modalitate legala exista pt a retrage un copil ...

Buna ziua , ce modalitate legala exista pt a retrage un copil de la scoala ? Ar incepe clasa a 3 a , sau de a ma asigura ca face doar on line scoala?Multumesc frumos
Buna ziua,
Legal nu se poate.
Cred ca minorul TREBUIE să invete, in caz contrar va ajunge ca .....
Bună ziua!
1. Se poate amâna anul pe motiv de boală, cu scutire medicală. 2. Poate să nu frecventeze un semestru, iar la începerea semestrului următor își susține examenele pentru încheierea situației școlare din semestrul întâi, continuând să frecventeze sem. al doilea.
3. În situația actuală, Covid, fiecare școală își stabilește programul: față în față sau online, după posibilități. Vorbiți direct cu directorul școlii.
A se vedea Regulamentul-de-organizare-si-functionare-a-unitatilor-de-invatamant-preuniversitar art.Incheierea situației scolare 2014
[ link extern ]

Dumea Anca, utilizator
Multumesc frumos

Dumea Anca a scris:

Bună ziua!
1. Se poate amâna anul pe motiv de boală, cu scutire medicală. 2. Poate să nu frecventeze un semestru, iar la începerea semestrului următor își susține examenele pentru încheierea situației școlare din semestrul întâi, continuând să frecventeze sem. al doilea.
3. În situația actuală, Covid, fiecare școală își stabilește programul: față în față sau online, după posibilități. Vorbiți direct cu directorul școlii.
A se vedea Regulamentul-de-organizare-si-functionare-a-unitatilor-de-invatamant-preuniversitar art.Incheierea situației scolare 2014
[ link extern ]