avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 528 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Învăţământ - probleme ... Buna ziua , ce modalitate legala exista pt a retrage ...
Discuție deschisă în Învăţământ - probleme juridice conexe

Buna ziua , ce modalitate legala exista pt a retrage un copil ...

Buna ziua , ce modalitate legala exista pt a retrage un copil de la scoala ? Ar incepe clasa a 3 a , sau de a ma asigura ca face doar on line scoala?Multumesc frumos
Cel mai recent răspuns: Elisacamelia , utilizator 20:05, 31 August 2020
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Buna ziua,
Legal nu se poate.
Cred ca minorul TREBUIE să invete, in caz contrar va ajunge ca .....
Bună ziua!
1. Se poate amâna anul pe motiv de boală, cu scutire medicală. 2. Poate să nu frecventeze un semestru, iar la începerea semestrului următor își susține examenele pentru încheierea situației școlare din semestrul întâi, continuând să frecventeze sem. al doilea.
3. În situația actuală, Covid, fiecare școală își stabilește programul: față în față sau online, după posibilități. Vorbiți direct cu directorul școlii.
A se vedea Regulamentul-de-organizare-si-functionare-a-unitatilor-de-invatamant-preuniversitar art.Incheierea situației scolare 2014
[ link extern ]

Ultima modificare: Luni, 31 August 2020
Dumea Anca, utilizator
Multumesc frumos

Dumea Anca a scris:

Bună ziua!
1. Se poate amâna anul pe motiv de boală, cu scutire medicală. 2. Poate să nu frecventeze un semestru, iar la începerea semestrului următor își susține examenele pentru încheierea situației școlare din semestrul întâi, continuând să frecventeze sem. al doilea.
3. În situația actuală, Covid, fiecare școală își stabilește programul: față în față sau online, după posibilități. Vorbiți direct cu directorul școlii.
A se vedea Regulamentul-de-organizare-si-functionare-a-unitatilor-de-invatamant-preuniversitar art.Incheierea situației scolare 2014
[ link extern ]



~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Transfer de la o unitate de invatamant la alta (liceu) emaio emaio Buna ziua. As dori sa stiu care sunt conditiile de transfer de la un liceu la altul, dar si de la un profil la altul. Am o fata in clasa a IX a, la un liceu cu ... (vezi toată discuția)
Un caz special - transfer de la un liceu la altul in primul semestru Leeleee Leeleee buna seara..Ma numesc Elena am 15 anii si de cateva saptamanii am inceput \"viata de liceu\":(...doar k la liceu am unele probleme:-S.. Colegii se feresc de ... (vezi toată discuția)
Buna seara! elevii cu situatii neincheiate la sfarsitul anului, ... Manuelutza Manuelutza Buna seara! Elevii cu situatii neincheiate la sfarsitul anului, intra in categoria celor amanati anual, din ROFUIP? (vezi toată discuția)