Forum Discuţii juridice Executare silită BUNA ZIUA POT FI DECONECTAT DE ELECTRICA PE PERIOADA ...
Discuție deschisă în Executare silită

BUNA ZIUA POT FI DECONECTAT DE ELECTRICA PE PERIOADA STARII DE ...

BUNA ZIUA POT FI DECONECTAT DE ELECTRICA PE PERIOADA STARII DE ALERTA? DIN CATESTIU NU SE POATE VA ROG SA MA AJUTATI.MULTUMESC ANTICIPAT
Ce treaba are Starea de alerta cu deconectarea de la energia electrica?
Esti deconectat daca nu platesti, furi energie electrica...
ionut aiauzit de oug 70 citeste apoi raspundenu furanimeni nimic numai ca nu sunt in oras si nam cine sa plateasca
Nu stau sa citesc pentru ca nu ma intereseaza subiectul...
Si se poate gasi o solutie, daca vrei... ( cere factura pe mail, plata acesteia online/prin aplicatia bancii la care ai card, etc.).
Conform OUG 70/2020;
art72, alin 1 “Pe petioada stãrii de alertã, operatorii de transport si distributie energie electrica si gaze naturale asigura continuitatea furnizarii servicilor, iar în situatia în care este incident un motiv de debransare/deconectare, amânã efectuarea acestei operatiuni pânã la încetarea stãrii de alertã”.

Practic pânã la sfârsitul stãrii de alertã nu veti fi nici deconectat si nici executat pentru datorii.

gi-jane2, moderator
Multumesc! :)

gi-jane2, moderator