Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... O femeie,functinar public vrea sa depuna dosarul de ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

O femeie,functinar public vrea sa depuna dosarul de pensionare ...

O femeie,functinar public vrea sa depuna dosarul de pensionare si doreste sa i se prelungeasca raportul de serviciu inca 3 ani pana la implinirea varstei de 65 de ani,daca face asta poate cumula pensia cu salariul?Practic daca raportul de serviciu inceteaza la data indeplinirii cumulative a conditiilor de varsta standard si a stagiului minim de cotizare asta nu inseamna ca pt continuare activitatii trebuie sa participe si sa fie admisa la concursul organizat pentru postul devenit vacant???!V a rog mult un raspuns pentru ca nu stiu ce sa o sfatuiesc sa faca....
În mod excepțional, pe baza unei cereri formulate cu 2 luni înainte de data îndeplinirii cumulative a condițiilor de vârstă standard și a stagiului minim de cotizare pentru pensionare și cu aprobarea conducătorului autorității sau instituției publice, funcționarul public poate fi menținut în funcția publică deținută maximum 3 ani peste vârsta standard de pensionare, cu posibilitatea prelungirii anuale a raportului de serviciu.
Multumesc frumos,stiu textul de lege,dar ma intereseaza exact daca poate cumula pensia cu salariul pt ca parerile sunt multe si fiecare interpreteaza cum intelege plus ca i se spune ca i se vacanteaza postul si trebuie sa dea concurs...!?
Aceasta este adevărata întrebare la care nimeni nu a dat răspunsul concret și corect până în prezent!!!

Elena Micu a scris:

Multumesc frumos,stiu textul de lege,dar ma intereseaza exact daca poate cumula pensia cu salariul pt ca parerile sunt multe si fiecare interpreteaza cum intelege plus ca i se spune ca i se vacanteaza postul si trebuie sa dea concurs...!?