Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Din 15 proprietari ai unei scari (5 apartamente pe ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Din 15 proprietari ai unei scari (5 apartamente pe etaj) 14 au ...

Din 15 proprietari ai unei scari (5 apartamente pe etaj) 14 au optat pentru instalarea de centrale pe gaze pentru incalzire si apa calda. unul singur nu doreste acest lucru, desi alta modalitate de a avea caldura si apa calda nu are, firma care ne furniza aceste servicii aflandu-se in insolventa si sistand aceste servicii. El locuind la ultimul etaj, vecinii de la etajele inferioare vor sa taie toate tevile de la fosta instalatie, avand acum instalatii duble care ocupa foarte mult loc in case. Legal, se poate face acest lucru sau nu? Cu multumiri
Legal, nu. Art. 75 alin. 4 din legea 196 /2018 nu va da dreptate.
latka, utilizator
Banuiesc ca dumnealui se referea la instalatia proprietate personala, cea din apartament...
Daca este asa... si ati fost debransati de la aceste uilitati... puteti scoate vechile tevi si calorifere, daca nu va folosesc, si monta pe cele noi, legate la centrala.
Dar atentie sa blindati locul de unde va debransati de la teava verticala.
Teava verticala ramane in picioare si trebuie mentinuta in stare de functiune pana si ultimul intelege ca nu are ce face cu ea... Abia atunci o puteti taia/scoate...
Instalatiile de alimentare utilitati reprezinta parte comuna imobil de locuit in comun
Conform disp L nr 196/2018 proproetarii nu detin autoritatea si competenta sa schimbe aspectul si destinatia respectiv sa intervina neautorizat asupra partii comune de condominiu -fara acordul vecinilor si al asociatiei de proprietari
Initiatorul topicului garantat se refera la instalatia verticala
Nu este vorba despre instalatia individuala si calorifere deoarece acestea au fost indepartate o data cu debransarea de la sistemul centralizat de alimentare cu utilitati,pentru a fi inlocuite cu noile calorifere aferent instalatie la centrala individuala