Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua,am o intrebare :la moartea parintilor am ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua,am o intrebare :la moartea parintilor am mostenit un ...

Buna ziua,am o intrebare :la moartea parintilor am mostenit un apartament de 3 camere impreuna cu sora mea ,ea are 3/4 si eu 1/4,tatal a decedat in 1995 dar nu mi-am cerut dreptul cit traieste mama mea ,mama a decedat in 2015 dar sora mea nu vrea sa ma plateasca mMentionez ca am certificat de mostenitor,sunt trecuta in CF ,iar sora mea locuieste singura ,dar nu vrea nicicum sa ma plateasca.Ce as putea sa fac ?multumesc
Buna ziua,
Sa consultati un avocat si sa cereti in instanta iesirea din indiviziune.
Acolo se poate decide ca apartamentul sa ramana sorei dvs. si dvs. sa primiti o sulta, in functie de cota detinuta.
Nu plateste... va adresati unui executor judecatoresc si acesta pune poprire pe veniturile sorei pana va recuperati banii, sulta.
Se poate ajunge si la vanzarea apartamentului daca sora nu are banii pentru sulta.
Ati dezbatut succesiunea si in urma mamei dvs.?
da,am facut certificat de mostenitor si apar in coala funciara cu 1/4