avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 911 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Biroul de credit
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Biroul de credit

Buna ziua.
In data de 25.08. 2020 am facut o interogare la biroul de credit si am descoperit ca am o inscriere in biroul de credit cu urmatorul mesaj:
Sold neplatit raportat ca pierdere de catre creditor in data de 19-03-2019
Actualizare informatii: 19.12.2017 si 19.03.2019
Mentionez ca am avut un card de cumparaturi deschis in anul 2014 cu limita de 4500 lei pe care nu l-am inchis. Apare ca suma de plata 3900 lei reprezentand card de consum.
Am luat legatura cu banca care la emis pentru a face plata dar acestia nu mai pot sa ma ajute deoarece sustin ca creanta a fost data catre o firma de recuperari debite.
Cat timp voi figura in biroul de credit si dupa cat timp voi fi sters daca ultima actualizare a fost 19-03-2019 cu mesajul: Sold neplatit raportat ca pierdere de catre creditor?
Daca nu am primit nici o executare silita din ce am inteles datoria se prescrie dupa un interval de 3 ani, daca actualizarea sa facut in 19.03.2019 inseamna ca sa prelungit termenul de executare silita? Pot cere bancii stergerea din biroul de credit pe motiv de prescrierea datoriei?
Daca fac plata catre firma de recuperari debite si trimit dovada de plata la banca pot cere stergerea informatiilor din biroul de credit (nu vreau sa am datorii deoarece nu am stiut de ea pana cand nu am facut interogare la biroul de credit)?
Care este procedura legala sau pasii de rezolvare in acest caz?

Alte discuții în legătură

Buna ziua. in data de 13.02.2014 am luat un credit in valoare ... Maximmm Maximmm Buna ziua. In data de 13.02.2014 am luat un credit in valoare de 2250 Lei pe o perioada de 73 de saptamani. Sold final credit: 4644.60 Lei. Am achitat o rata ... (vezi toată discuția)
Sold neplatit cmgroup_08 cmgroup_08 Va rog sa imi explicati urmatoarea situatie : card de credit neplatit, in 31.05.2016 banca actualizeaza informatiile la biroul de credit si transmite : \" sold ... (vezi toată discuția)