Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Buna ziua.Doresc sa intreb daca se poate face plata la ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Buna ziua.Doresc sa intreb daca se poate face plata la caseria ...

Buna ziua.Doresc sa intreb daca se poate face plata la caseria asociatiei de proprietari a fondului de rulment si a unei parti din valoarea intretinerii cu o singura chitanta,suma totala fiind echivalenta cu cea din listele de intretinere.Cum se ataseaza o singura chitanta ca document justificativ la doua registre diferite si de ce sa platesc o parte din intretinere cand aceasta este scadenta la sfarsitul lunii iar fondul de rulment la sfarsitul anului.
ART. 72 din legea 196/2018
(1) În scopul asigurării sumelor necesare pentru plăți curente, asociația de proprietari este
obligată să stabilească cuantumul și cota de participare a proprietarilor la constituirea fondului de
rulment. Fondul de rulment se stabilește astfel încât să poată acoperi cheltuielile curente ale
condominiului la nivelul unei luni calendaristice. Stabilirea cuantumului se face prin echivalare cu
suma care a fost necesară pentru acoperirea cheltuielilor lunare înregistrate de asociația de
proprietari în anul anterior, la nivelul lunii cu cheltuielile cele mai mari, majorate cu rata inflației,
iar în cazurile asociațiilor de proprietari nou-înființate, prin aproximarea acestuia cu fondul de
rulment stabilit la alte asociații de proprietari echivalente ca mărime.
(2) Fondul de rulment se depune în contul curent al asociației de proprietari, menționat la art. 20
alin. (1).
(3) Fondul de rulment se constituie prin plata anticipată a cotei ce revine fiecărui proprietar,
potrivit hotărârii adunării generale a asociației de proprietari, iar reîntregirea fondului de rulment
se face lunar, prin plata sumelor afișate pe lista de plată.
(4) Pentru încasarea fondului de rulment, administratorul eliberează chitanță nominală separată.
(5) Fondul de rulment încasat se restituie la transmiterea dreptului de proprietate, dacă prin
actele translative de proprietate nu se stipulează altfel.
Conform disp L nr 196/2018 art 72 al 4 pentru sumele achitate in contul fondurilor constituite la nivelul asociatiei de proprietari ,casierul detine obligatia legala sa elibereeze document justificativ distinct