avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 375 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Politia mai face ceva in caz in care o persoana te ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Politia mai face ceva in caz in care o persoana te jigneste ? ...

Politia mai face ceva in caz in care o persoana te jigneste ?
Se mai aplica sanctiuni?
In trecut,calomnia si jignirea erau considerate fapte penale
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
ART. 2 Legea 61/1991
Constituie contravenţie săvârşirea oricăreia dintre următoarele fapte, dacă nu sunt comise în astfel de condiţii încât, potrivit legii penale, să fie considerate infracţiuni:
1) săvârşirea în public de fapte, acte sau gesturi obscene, proferarea de injurii, expresii jignitoare sau vulgare, ameninţări cu acte de violenţă împotriva persoanelor sau bunurilor acestora, de natură să tulbure ordinea şi liniştea publică sau să provoace indignarea cetăţenilor ori să lezeze demnitatea şi onoarea acestora sau a instituţiilor publice.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Libertatea de exprimare și legea 61/1991 vo87yh1c0 vo87yh1c0 Legea 61/1991 zice asa: Art. 2. - Constituie contravenție săvârșirea oricăreia dintre următoarele fapte, dacă nu sunt comise în astfel de condiții ... (vezi toată discuția)
Ce sfat imi dati - jigniri continue, consecințe plângere penală CristinaMereanu CristinaMereanu Buna ziua! As dori sa ma ajutati si pe mine macar cu un sfat. In prezent sunt maritata si am doi copii mici am locuinta la parintii sotului meu in fiecare zi ... (vezi toată discuția)
Diferenta intre contraventie si penal loko loko Cand se poate discerne unde incadram o fapta? \\"ART. 2 Constituie contraventie savarsirea oricareia dintre urmatoarele fapte, daca nu sunt comise in astfel ... (vezi toată discuția)