Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Politia mai face ceva in caz in care o persoana te ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Politia mai face ceva in caz in care o persoana te jigneste ? ...

Politia mai face ceva in caz in care o persoana te jigneste ?
Se mai aplica sanctiuni?
In trecut,calomnia si jignirea erau considerate fapte penale
ART. 2 Legea 61/1991
Constituie contravenţie săvârşirea oricăreia dintre următoarele fapte, dacă nu sunt comise în astfel de condiţii încât, potrivit legii penale, să fie considerate infracţiuni:
1) săvârşirea în public de fapte, acte sau gesturi obscene, proferarea de injurii, expresii jignitoare sau vulgare, ameninţări cu acte de violenţă împotriva persoanelor sau bunurilor acestora, de natură să tulbure ordinea şi liniştea publică sau să provoace indignarea cetăţenilor ori să lezeze demnitatea şi onoarea acestora sau a instituţiilor publice.