Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... documentatii si avize pentru o constructie in mediul ...
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

documentatii si avize pentru o constructie in mediul rural

Sunt la faza de alipire a doua terenuri intravilane,pentru a construi,dupa care fac planul de situatie,certificatul de urbanism,autorizatia de constructie.......dar ce urmeaza dupa?cita alte avize trebuie sa obtin si de la cine,fiind in mediul RURAL si nu urban?
Dupa obtinerea autorizatiei de constructie (de la serviciul specializat al Primariei locale/fiind "in mediul rural") puteti construi.
Ceea ce va mai este necesar ulterior, nu mai sunt decat autorizatiile de gaze, de electricitate etc., dupa caz si se refera numai la respectivele utilitati. Aceste autorizatii se obtin de la societatile distribuitoare si cu care trebuie sa incheiati apoi si un contract.
Avizele va vor fi cerute prin Certificatului de Urbanism, se vor obtine inaintea depunerii dosarului pt autorizatie. Impreuna cu proiectului de constructie , vor constitui Documentatia pentru eliberarea Autorizatiei de Constructie.
..nu exista derogari speciale de la Legea 50 pentru mediul rural astfel ca obtineti Certificatul de urbanism pin care vor fi solicitate un nr de X avize si alaturi de proiectul de constructie in 2 ex originale depuneti documentatia pentru obtinerea AC.