Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Bună ziua am o întrebare am un copil de 4lunite și ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Bună ziua am o întrebare am un copil de 4lunite și primăria ...

Bună ziua am o întrebare am un copil de 4lunite și primăria refuza sa îmi dea certificat de naștere copilul fiind conceput în august anul trecut și divorțul sa pronunțat în octombrie anul trecut copilul născându-se anul acesta în mai și nu pot face certificat decât prin tribunal dar asta ar însemna să dureze. O alta cale mai ușoară nu se poate țin sa precizez ca actual iubit e de acord sa îl treacă și pe numele lui sau măcar pe numele meu. Nu ne permitem avocat cea ce îmi doresc e un certificat la copil țin sa precizez ca despre fostul nu știu nimic. Vreau un certificat la acest copil pt a putea săi fac un vacin și multe altele. Nu mi se pare corect atâta umblatura pe drumuri și degeaba am 4 luni de când umblu pe drumuri. Va rog un răspuns și o soluție cât mai rapida și ușoară
Oana Cazacu, utilizator
Nu cred ca nu vi-l da.
Vi-l da si maine, dar tatăl copilului va fi fostul soț.
Buna ziua,

Vi se va emite certificatul de nastere, insa va fi mentionat la rubrica "TATA " , fostul sot.

Conform art. 414 din Codul civil, copilul conceput sau nascut in timpul casatoriei se prezuma a fi al sotului.

Ulterior, va veti adresa instantei de judecata, in vederea tagaduirii paternitatii.

Va sugerez sa obtineti o declaratie de la fostul sot, in care mentioneaza ca acesta nu este tatal natural, biologic.

In cauza, va fi dispusa o expertiza medico-legala, in vederea determinarii filiatiei fata de tata.

Expertiza, de principiu, va fi una tip ADN, efectuata la INSTITUTUL "MINA MINOVICI", situat in mun. BUCURESTI.

Unele instante accepta si examenul serologic complex, acesta este mai putin costisitor.

In practica, unele instante au acceptat efectuarea expertizei la SERVICIUL DE MEDICINA LEGALA situat in orasul in care domiciliati.

In baza hotararii civile , va fi emis un nou certificat de nastere.

O zi frumoasa,

av .Stoica Ioana.
Oana Cazacu a scris:
... copilul fiind conceput în august anul trecut și divorțul sa pronunțat în octombrie anul trecut

Copilul este conceput în timpul căsătoriei și - din punctul de vedere al legii - are ca tată pe soțul mamei de la momentul concepției.
Certificatul de naștere al copilului se poate elibera, dar la rubrica tată va fi fostul dvs. soț.
Iar apoi promovați o acțiune de tăgadă de paternitate. Abia după ce se înlătură - prin hotărâre judecătorească - paternitatea prezumată de lege (fostul soț), copilul poate fi recunoscut de tatăl său biologic.
Nu aveți altă cale.
romascanu, moderator
Scoateti certificatul cu fostul sot trecut la rubrica ta caci asa este legal deoarece copilul a fost conceput in timpul casatoriei. In acest fel copilul va beneficia de toate drepturile care i se cuvin, inclusiv de asistenta medicala.

Pt o culpa a dvs nu privati copilul de dreptul la sanatate. Nu aveti cum altfel proceda caci asa e legea,

Ulterior, cand va veti mai linisti si veti avea timp formulati cerere de tagada a paternitatii. Abia cand instanta va constata ca sotul mamei nu este tatal copilului si copilul va avea liniuta trecuta in certificat la rubrica tatalui, actualul dvs partener si tatal biologic al minorului il va putea recunoaste printr o simpla declaratie la starea civila.