Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Tva la achizitia prin licitatie de obiecte diverse din ...
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Tva la achizitia prin licitatie de obiecte diverse din afara tarii si revanzare la noi

Buna ziua, in scurt timp vreau sa infiintez o societate alaturi de un partener care se v-a ocupa cu achizitia prin licitatie de obiecte diverse din afara tarii (Germania, Polonia, Regatul Unit, Spania), si comercializarea ulterioara a acestora pe piata din Romania. M-ar interesa care sunt codurile CAEN pe care trebuie sa le am (Strict pe partea de licitatie online din afara tarii si comercializare de bunuri) si care este procedura legata de TVA, pe bunurile respective cred ca o sa se aplice la incherierea licitatiei TVA-ul tarii respective, o sa mai platesc sau nu in tara TVA, trebuie sa ne inscriem în Registrul operatorilor intracomunitare?!
Multumesc!
george-neagu, moderator
Buna ziua,

Licitatiile se organizeaza pentru produse noi sau sh?

Daca produsele achizitionate sunt second hand si daca furnizorul intracomunitar aplica regimul special pentru bunuri second hand,in acest caz societatea nu efectueaza o achizitie intracomunitara impozabila in Romania, iar TVA nu se datoreaza in Romania.

Regimul special pentru bunuri second hand trebuie sa reiasa din emiterea facturii.