Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Bună seara ! Există o lege în vigoare, conform ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Bună seara ! Există o lege în vigoare, conform căreia în ...

Bună seara !
Există o lege în vigoare, conform căreia în urma decesului unuia dintre soți, soțul supraviețuitor pensionar are dreptul să beneficieze de un procent din pensia soțului decedat, în funcție de anii de căsătorie ? Și ce trebuie făcut pentru a beneficia de acesta ?
Vă mulțumesc !
Raportat la timpul prezent, nu există o astfel de lege în vigoare. Pensia personală nu se poate cumula momentan cu pensia de urmaș după soțul decedat.
Ajutorul pentru sotul supravietuitor
[ link extern ]