Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Perioada inmatriculare auto dupa cumparare?
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Perioada inmatriculare auto dupa cumparare?

Buna ziua. Pe data de 03.09.2020 fratele meu a cumparat un autoturism pe numele meu, contractul de vanzare -cumparare cu datele din buletinul meu. Momentan eu sunt plecat din tara insa doresc ca la intoarcere sa trec autoturismul pe numele meu. Am tot citit diverse articole insa nu sunt lamurit care este termenul pe care o am la dispozitie pentru a trece autoturismul pe numele meu. Sunt 30 de zile sau 90 de zile? Am citit si varianta ca 30 de zile pentru a inregistra autoturismul la primarie si 90 de zile pentru a inregistra la politie. Se ofera cineva amabil sa ma lamureasca!? Multumesc
maryus2y, utilizator
~ Conținut șters la cerere ~
Multumesc frumos pentru raspuns. Toate cele bune
Am citit mai bine contractul de Instrainare - Dobandire si am gasit acest paragraf, ''Începând cu data semnării, dobânditorul are calitatea de proprietar de drept și de fapt asupra mijlocului de transport ce face obiectul prezentului contract de înstrăinare-dobândire, preluând toate obligațiile prevăzute de lege, inclusiv cele legate de transcrierea vehiculului pe numele sau, în maxim 30 de zile, de la data încheierii prezentului act.''. Sa inteleg ca acest model de contract nu a fost actualizat la noua lege care prevede inmatricularea in termen de 90 de zile?
maryus2y, utilizator
Da e adevarat ce scrie in 30 zile la primarie si in 90 zile la politie .
Dl Av. Liviu Voinea mi-a raspuns mai sus, ''90 de zile de la dobandirea dreptului de proprietate.'' De asta am ramas un pic confuz deoarece am gasit in contract precizarea termenului de 30 de zile. Multumesc