avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 253 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Perioada inmatriculare auto dupa cumparare?
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Perioada inmatriculare auto dupa cumparare?

Buna ziua. Pe data de 03.09.2020 fratele meu a cumparat un autoturism pe numele meu, contractul de vanzare -cumparare cu datele din buletinul meu. Momentan eu sunt plecat din tara insa doresc ca la intoarcere sa trec autoturismul pe numele meu. Am tot citit diverse articole insa nu sunt lamurit care este termenul pe care o am la dispozitie pentru a trece autoturismul pe numele meu. Sunt 30 de zile sau 90 de zile? Am citit si varianta ca 30 de zile pentru a inregistra autoturismul la primarie si 90 de zile pentru a inregistra la politie. Se ofera cineva amabil sa ma lamureasca!? Multumesc
Ultima modificare: Joi, 10 Septembrie 2020
maryus2y, utilizator
Cel mai recent răspuns: maryus2y , utilizator 07:31, 13 Septembrie 2020
~ Conținut șters la cerere ~
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Multumesc frumos pentru raspuns. Toate cele bune
Am citit mai bine contractul de Instrainare - Dobandire si am gasit acest paragraf, ''Începând cu data semnării, dobânditorul are calitatea de proprietar de drept și de fapt asupra mijlocului de transport ce face obiectul prezentului contract de înstrăinare-dobândire, preluând toate obligațiile prevăzute de lege, inclusiv cele legate de transcrierea vehiculului pe numele sau, în maxim 30 de zile, de la data încheierii prezentului act.''. Sa inteleg ca acest model de contract nu a fost actualizat la noua lege care prevede inmatricularea in termen de 90 de zile?
Ultima modificare: Sâmbătă, 12 Septembrie 2020
maryus2y, utilizator
Da e adevarat ce scrie in 30 zile la primarie si in 90 zile la politie .
Dl Av. Liviu Voinea mi-a raspuns mai sus, ''90 de zile de la dobandirea dreptului de proprietate.'' De asta am ramas un pic confuz deoarece am gasit in contract precizarea termenului de 30 de zile. Multumesc

Alte discuții în legătură

Am cumparat un autoturism pe data de 30.05.2022 iar pe data de ... AaLlEeXxX AaLlEeXxX Am cumparat un autoturism pe data de 30.05.2022 iar pe data de 31.05.2022 am primit fiscalul de la fostul proprietar, ulterior am verificat seria de sașiu si ... (vezi toată discuția)
Vanzare masina succesiune RusRIM RusRIM Am obtinut o masina (foarte veche) in urma unei succesiuni (unic mostenitor). Masina este inmatriculata pe numele persoanei decedate si are taxele si ITP la ... (vezi toată discuția)