Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Functionar public (inspector Aif) angajat part Time la ...
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Functionar public (inspector Aif) angajat part Time la o firma de construcții pe post de designer de interioare... Este în incompatibilitate sa desfășoare aceasta activitate?

Functionar public angajat și la privat
Potrivit legislatiei, funcționarii publici pot exercita funcții în alte domenii de activitate din sectorul privat, care nu sunt în legătură directă sau indirectă cu atribuțiile exercitate ca funcționar public, potrivit fișei postului.

Fisa postului functionar public (inspector Aif) are legatura cu cea de designer de interioare?
Din câte ma gândesc sunt doua activități total diferite, cea de inspector presupune efectuarea de controale, inspecții, pregătirea și elaborarea de acte de control, in timp ce fisa postului pentru designer de interior presupune planificarea și proiectarea interioarelor unor locuințe, căutarea de materiale și montarea acestora astfel încât sa realizeze un mediu ambiental plăcut. Am înțeles ideea care o subliniat dvs. sa difere atribuțiile din fisa postului... Aici nu încape nici o indoiala ca difera.

Cornel Vasile a scris:

Potrivit legislatiei, funcționarii publici pot exercita funcții în alte domenii de activitate din sectorul privat, care nu sunt în legătură directă sau indirectă cu atribuțiile exercitate ca funcționar public, potrivit fișei postului.

Fisa postului functionar public (inspector Aif) are legatura cu cea de designer de interioare?

Daca difera, atunci puteti cumula cele doua locuri de munca.