avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 495 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Bună seara! Cum se calculeaza pre și postnatalul? ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Bună seara! Cum se calculeaza pre și postnatalul? Angajatorul ...

Bună seara! Cum se calculeaza pre și postnatalul? Angajatorul spune ca 85% net. Multumesc!
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 07:09, 15 Septembrie 2020
Baza de calcul a indemnizației se determină ca medie a veniturilor brute lunare din ultimele 6 luni din cele 12 luni din care se constituie stagiul de cotizare, până la limita a 12 salarii minime brute pe țară lunar, pe baza cărora se calculează contribuția asiguratorie pentru muncă.

Cuantumul brut lunar al indemnizației de maternitate este de 85% din baza de calcul.

Pentru concediul de maternitate se retine doar contributia CAS (25%), restul contributiilor nu se suporta.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Indemni6 raetchi raetchi As vrea sa stiu cat este indemnizatia pe luna (vezi toată discuția)
Ce valoare lunară va avea indemnizația de postnatal si concediul medical daca sunt in somaj? Mireluta1 Mireluta1 O sa nasc pe 7 septembrie iar simaj am pana pe 23 august si din raspunsurile dumneavoastră am inteles ca ma încadreze la postnatal dar ma intereseaza cum se ... (vezi toată discuția)
Retributie profesor merlusca merlusca suplinitor.in invatamant de trei ani,este gravida si naste aprox. in a doua jumatate a lunii octombrie.Cum este incadrata si cum se plateste pana la ... (vezi toată discuția)