Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Bună seara! Cum se calculeaza pre și postnatalul? ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Bună seara! Cum se calculeaza pre și postnatalul? Angajatorul ...

Bună seara! Cum se calculeaza pre și postnatalul? Angajatorul spune ca 85% net. Multumesc!
Baza de calcul a indemnizației se determină ca medie a veniturilor brute lunare din ultimele 6 luni din cele 12 luni din care se constituie stagiul de cotizare, până la limita a 12 salarii minime brute pe țară lunar, pe baza cărora se calculează contribuția asiguratorie pentru muncă.

Cuantumul brut lunar al indemnizației de maternitate este de 85% din baza de calcul.

Pentru concediul de maternitate se retine doar contributia CAS (25%), restul contributiilor nu se suporta.