avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 855 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Bună ziua. După plata cheltuielilor judiciare la ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Bună ziua. După plata cheltuielilor judiciare la ANAF este ...

Bună ziua. După plata cheltuielilor judiciare la ANAF este necesar să prezint dovada plății la instanță?
Cel mai recent răspuns: Madalina Pascu , Avocat 15:14, 16 Septembrie 2020
Nu, dovada platii cheltuielilor de judecata nu se depune la dosar. Pastrati dovada insa.
Acest articol nu mai este valabil?

(2) În situaţia în care persoana obligată la plata cheltuielilor judiciare către stat nu depune recipisa de plată integrală a acestora la instanţa de executare sau la unitatea de parchet, în termen de 3 luni de la rămânerea definitivă a hotărârii sau a ordonanţei procurorului, executarea cheltuielilor judiciare se face de organul arătat la alin. (1).


Madalina Pascu a scris:

Nu, dovada platii cheltuielilor de judecata nu se depune la dosar. Pastrati dovada insa.

Nu ati specificat ca este vorba despre un dosar penal. Daca e dosar penal se aplica articolul mentionat de dvs., daca este dosar civil, nu.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Nelamurire plata cheltuieli judiciare catre stat Sorinel1 Sorinel1 In temeiul art. 275 alin .2 lit . b c.pr.pen., se stabilesc cheltuieli juridiciare catre stat , in suma de 80 de lei , in sarcina lu . . . Cui sau unde ... (vezi toată discuția)
Neplata cheltuieli juridice Alin25 Alin25 buna ziua,am primit in urma cu doua luni o ordonanta prin care mi se comunica ca s-a dispus renuntarea la urmarirea penala avand ca obiect comiterea ... (vezi toată discuția)
Cheltuieli judiciare avansate de stat- cand si unde se achita? marius8989 marius8989 Buna ziua, Maine am stabilit primul termen de judecata si pe rechizitoriu scrie ca in baza articolului 274 aliniat 1 sunt obligat la plata cheltuielilor de ... (vezi toată discuția)