Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Bună ziua. După plata cheltuielilor judiciare la ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Bună ziua. După plata cheltuielilor judiciare la ANAF este ...

Bună ziua. După plata cheltuielilor judiciare la ANAF este necesar să prezint dovada plății la instanță?
Nu, dovada platii cheltuielilor de judecata nu se depune la dosar. Pastrati dovada insa.
Acest articol nu mai este valabil?

(2) În situaţia în care persoana obligată la plata cheltuielilor judiciare către stat nu depune recipisa de plată integrală a acestora la instanţa de executare sau la unitatea de parchet, în termen de 3 luni de la rămânerea definitivă a hotărârii sau a ordonanţei procurorului, executarea cheltuielilor judiciare se face de organul arătat la alin. (1).

Madalina Pascu a scris:

Nu, dovada platii cheltuielilor de judecata nu se depune la dosar. Pastrati dovada insa.

Nu ati specificat ca este vorba despre un dosar penal. Daca e dosar penal se aplica articolul mentionat de dvs., daca este dosar civil, nu.