Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Indice de corectie Buna ziua; am iesit la pensie ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Indice de corectie Buna ziua; am iesit la pensie anticipat fara penalizare in anul ...

Buna ziua; am iesit la pensie anticipat fara penalizare in anul 2017 si pensia a fost calculata cu indicele de corectie 1,14, anul acest am iesit la pensie la limita de varsta calculandu-se cu acelasi indice de corectie 1,14. Intrebarea mea este daca anul acesta indicele de corectie este de 1,41 calculul la pensie nu trebuia facut cu acest indice de corectie.
Va multumesc
Nu.
Indicele de corectie se aplica o singura data.
La deschiderea primelor drepturi si va ramane acelasi pana cand va disparea ca si notiune cu tot cu punctele aferente lui..