Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Persoana care are cazier poate sa administreze 4 firme?
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Persoana care are cazier poate sa administreze 4 firme?

Bună seară,
Este posibil ca o persoana care are cazier sa administreze 4 firme și poziția de consilier la primărie. Mulțumesc anticipat,
george-neagu, moderator
Bună ziua,

Ce fapte sunt înscrise în cazierul judiciar?

Cât timp nu i-a fost interzis prin hotărâre judecătorească definitivă exercitarea dreptului de a fi ales în autorităţile publice sau în orice alte funcţii publice, poate deține calitatea de consilier local.

În ceea ce privește societățile, dispozițiile art. 6 alin. 2 din Legea nr. 31/1990 stabilesc următoarele: „Nu pot fi fondatori persoanele care, potrivit legii, sunt incapabile ori cărora li s-a interzis prin hotărâre judecătorească definitivă dreptul de a exercita calitatea de fondator ca pedeapsă complementară a condamnării pentru infracţiuni contra patrimoniului prin nesocotirea încrederii, infracţiuni de corupţie, delapidare, infracţiuni de fals în înscrisuri, evaziune fiscală, infracţiuni prevăzute de Legea nr. 656/2002 pentru prevenirea şi sancţionarea spălării banilor, precum şi pentru instituirea unor măsuri de prevenire şi combatere a finanţării terorismului, republicată, cu modificările şi completările ulterioare, sau pentru infracţiunile prevăzute de prezenta lege.”

Prin urmare, dacă persoana în cauză a fost condamnată definitiv pentru o altă infracțiune decât cele menționate anterior, poate îndeplini această funcție.