Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... Bună ziua. Urmăresc achiziția unui teren prin ...
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

Bună ziua. Urmăresc achiziția unui teren prin executor judecătoresc, ...

Bună ziua. Urmăresc achiziția unui teren prin executor judecătoresc, doar ca pe cadastru scrie ca este intravilan cu categoria de folosință arabil. Întrebarea este pot construi o casa din panouri Sandwich (dacă are importanta) pe el? Sau necesita modificări la acte? Mulțumesc anticipat pentru răspuns.
Ca sa fiti sigur daca/ce puteti construi (pozitionare, suprafata, inaltime, etc) solicitati intai un certificat de urbanism. La emiterea autorizatiei de construire, terenul (sau o parte din el) va fi transformat in mod automat din arabil in curti constructii, urmand ca aceasta modificare sa opereze si in cartea funciara a imobilului in momentul notarii autorizatiei de construire sau in momentul intabularii dreptului de proprietate asupra constructiei.
MihailZC, utilizator