avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 589 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Certificat de Mostenitor - un beneficiar decedat
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Certificat de Mostenitor - un beneficiar decedat

Buna - as aprecia enorm o opinie in legatura cu un Certificat de Mosternitor pentru o gospodarie.
Certificatul este pe numele tatalui meu decedat si a sorei lui (singura) in viata. Mama mea este si ea decedatata si eu sunt singurul copil. Intrebarile sunt: la momentul acesta sunt drepturile mele egale cu ale sorei tatalui meu in viata ? Care sunt urmatoarele etape pentru a realiza diviziunea masei succesorale?

Multumesc mult
Cel mai recent răspuns: Laur94 , utilizator 22:09, 20 Septembrie 2020
Inteleg ca s-a dezbătut succesiunea după bunicii dvs.
Tata a decedat după bunici si, fiind în viața cand au decedat bunicii, a fost considerat moștenitor, împreună cu mătușa dvs.
Mama cand a murit? După tata sau inaintea lui?
mama a decedat după tata. Puteti sa-mi spuneti care e diferenta?
Multumesc

Ultima modificare: Duminică, 20 Septembrie 2020
gi-jane2, moderator
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Păi e o diferenta, întrucât succesiunile se dezbat în ordinea deceselor.
Dacă mama ar fi decedat înaintea tatălui, trebuia să dezbateti succesiunea doar după tata.
Cum mama a decedat după, îl va moșteni pe tata in calitatea de soție supraviețuitoare, iar ulterior va trebui să dezbateti succesiunea și după mama.
Practic prin faptul că mama a decedat după, trebuie dezbatute succesiunile ambilor părinți, asta însemnând o moștenire in plus.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Buna ziua,
Dumneavoastra mosteniti cota tatalui dumneavoastra si sora acestuia ramane cu cota ei din certificat.
Mergeti la notar si dezbateti succesiunea de pe urma tatalui aratand si existenta acelei cote din certificatul de mostenitor in discutie.
Buna ziua,

Are sora tatalui dreptul sa vanda proprietatea in discutie fara acordul meu sau succesiune?

Poate fi dezbatuta o succesiune partiala pentru mama, relatata numai la mostenirea aceasta?

Multumesc.
Ultima modificare: Sâmbătă, 19 Septembrie 2020
Laur94, utilizator

Alte discuții în legătură

Titlu de proprietate pe numele bunicilor decedati as aprecia ... Laur94 Laur94 Titlu de Proprietate pe numele bunicilor decedati As aprecia enorm clarificari pentru situatia urmatoare: 1. Titlul de Proprietate pt teren extravilan pe ... (vezi toată discuția)
Împărțire bunuri MirelaIonela MirelaIonela Bunicul meu pe al cărui nume este actul de proprietate este decedat, la fel si sotia, el avea 2 copii : tatăl meu (decedat) si inca o fata. Si eu mai am o ... (vezi toată discuția)
Succesiune dupa bunic amarilys amarilys Buna ziua, Am si eu o intrebare. Urmeaza sa deschidem o succesiune dupa bunicul decedat, respectiv dupa partea care ii revine tatalui meu (la randul sau ... (vezi toată discuția)