Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Titlu de Proprietate pe numele bunicilor decedati As ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Titlu de Proprietate pe numele bunicilor decedati As aprecia ...

Titlu de Proprietate pe numele bunicilor decedati

As aprecia enorm clarificari pentru situatia urmatoare:

1. Titlul de Proprietate pt teren extravilan pe numele bunicilor decedati
2. Tatal meu decedat dupa bunici si sora lui in viata singurii copii
3. Mama mea decedata dupa tatal meu
4. Eu sunt singurul copil al parintilor mei

Intrebari:

1. Intre cine se face succesiunea? Eu si matusa, correct?
2. Este nevoie de prezenta ei la notariat?
3. Poate fi dezbatut de persone cu procura speciala, or trebuie sa participam la dezbatere in persoana?

Multumesc anticipat.

Laur94, utilizator
Buna seara,
1. Dezbaterea succesiunii se va face intre matusa dumneavoastra si dumneavoastra venind prin reprezentarea tatalui.
2. La notar DA dar daca nu va intelegeti civilizat apelati la instanta.
Notarul trebuie sa aiba biroul pe raza judecatoriei unde au avut ultimul domiciliu bunicii iar judecatoria competenta este cea pe raza careia au avut ultimul domiciliu bunicii!
3. La notar pot sa fie prezente persoane cu imputernicire notariala pentru oricare dintre parti.
4. Mama dumneavoastra nu are legatura cu aceasta dezbatere de succesiune a tatalui.
Multumesc mult pentru raspunsul detailiat.

gi-jane2, moderator
Ati afirmat intr-o postare anterioară ca succesiunea după bunici a fost deja dezbătută și ca aveti un certificat de moștenitor.
Ca atare, nu mai ramane decat ca dvs să dezbateti succesiunea după parinti.
Succesiunea a fost dezbatuta numai pentru gonspodaria intravilana (postarea anterioara).
Certificatele de proprietate pentru terenul extravilan in discutia aceasta sunt inca pe numele bunicilor. Nu exista inca certificat de mostenitor pentru teren.

Folosesc ocazia acestei clarificari pentru o noua intrebare:

Cu privire la teren se pot spune ca din punct de vedere juridic matusa mea si eu avem drepturi egale?

Multumesc.

gi-jane2, moderator
Cotele sunt stabilite de lege si raman aceleasi, pentru întreaga masa succesorala, chiar dacă ați dezbătut succesiunea doar pentru o parte din bunuri.
În privința terenurilor din extravilan, ar trebui să vă adresați aceluiași birou unde ati dezbătut succesiunea după bunici si sa solicitați un supliment la certificatul de mostenitor inițial.
Ulterior, cu cele două certificate de moștenitor, dezbateti succesiunea după parintii dvs.