Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Soțul meu a făcut accident pe 23 Ianuarie mai era cu ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Soțul meu a făcut accident pe 23 Ianuarie mai era cu cineva ...

Soțul meu a făcut accident pe 23 Ianuarie mai era cu cineva in mașina i sa lua permisul alcoolemia era mică acela a avut 3 zile de spitalizare nimic grav pe dovada nu scrie decât ca sa luat permisul după 3 luni sa dus să-l ridice a zis sa plătească la IML analizele alcoolemia era mică și ca nu se pun cele 3 luni ca a fost perioada de pandemie după a pus acela plângere cu toate ca ar trebui sa fi trecut cele 90 de zile ...a vb sa-și retragă plângerea azi a primit de la procuror foaia cu care se ridica permisul problema este ca sâmbătă a fost prins la volan a explicat toate cele și nu ia făcut dosar cei de la circa 6 acum când sa dus la udriste sa ridice permisul a zis sa aștepte 10 zile sa vadă ce se întâmpla ...poate săi anuleze permisul ? Sau dosar penal alcoolemia era de 0,17 in sânge 0,10 in aerul expirat
Vadineanu, utilizator
~ Conținut șters la cerere ~
Art. 88 alin. (5) din OUG nr. 195/2002 republicata dispune: Persoana care conduce un autovehicul sau tramvai, testată de polițistul rutier cu un mijloc tehnic certificat și depistată ca având o concentrație de până la 0,40 mg/l alcool pur în aerul expirat, poate solicita acestuia să i se recolteze probe biologice de către instituțiile medicale prevăzute la alin. (1), în vederea stabilirii îmbibației de alcool în sânge.
alin. (6) Persoana care conduce un autovehicul sau tramvai, testată cu un mijloc tehnic certificat ca având o concentrație de peste 0,40 mg/l alcool pur în aerul expirat, este obligată să se supună recoltării probelor biologice sau testării cu un mijloc tehnic omologat și verificat metrologic.

Art. 336 Cod Penal alin. (1) Conducerea pe drumurile publice a unui vehicul pentru care legea prevede obligativitatea deținerii permisului de conducere de către o persoană care, la momentul prelevării mostrelor biologice, are o îmbibație alcoolică de peste 0,80 g/l alcool pur în sânge se pedepsește cu închisoare de la unu la 5 ani sau cu amendă.

Pentru alte detalii ca sa intelegem situatia in care va aflati, ar trebui sa ne oferiti o expunere mai clara a problemei.
El a fost prins la volan sambata, si permisul il avea suspendat daca azi a primit "foaie" sa il ridice.
I se va face dosar penal pentru ca a condus sambata fara permis, si avand in vedere circumstantele, daca este condamnat i se anuleaza.
mariustz, utilizator