Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Buna seara! Problema se pune in felul urmator. Am ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Buna seara! Problema se pune in felul urmator. Am nevoie de extras ...

Buna seara!
Problema se pune in felul urmator. Am nevoie de extras Revisal care sa ateste raporturile de munca(sa nu fi fost dat afara pe motiv disciplinar). Am nevoie pentru dosarul de inscriere la Academia de Politie. De unde pot obtine acest extras complet pentru toate contractele de munca incheiate? Astept un raspuns detaliat.
1. Potrivit art.7 alin.6 din HG nr.905/2017 privind registrul general de evidenta a salariatilor, “la solicitarea scrisă a salariatului sau a unui fost salariat, angajatorii sunt obligaţi să îi elibereze acestuia un extras din registru, datat şi certificat pentru conformitate,sau o adeverinţă care să ateste activitatea desfăşurată de acesta, durata activităţii, salariul, vechimea în muncă şi în specialitate, astfel cum rezultă din registru şi din dosarul personal, în termen de cel mult 15 zile de la data solicitării.

Prin urmare, va trebui sa va adresati fiecarui angajator in parte.

2. În situația în care angajatorul se află în imposibilitatea de a elibera un extras din registru, salariatul/fostul salariat poate solicita inspectoratului teritorial de muncă eliberarea unui extras din registru din care să rezulte activitatea desfășurată la acesta, în calitate de salariat. Inspectoratul teritorial de muncă în cauză eliberează documentul, în baza registrului electronic transmis de angajator, în termen de cel mult 15 zile de la data solicitării.