Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Contabilii in comisia de inventariere?
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Contabilii in comisia de inventariere?

Conform normelor la OMFP 2861/2009 contabilii care tin evidenta contabila a gestiunii nu pot face parte din comisia de inventariere . Eu tin evidenta contabila a o treime din gestiunea supusa inventarierii ( este o gestiune compusa din mai multe gestiuni dar cu acelasi gestionar) si am fost numita presedinta a comisiei de inventariere , alaturi de alti doi membri . Intrebarea este daca este legala aceasta decizie , deoarece exista in institutie destule persoane cu studii de specialitate : economisti, referenti, ingineri care ar fi putut face inventarierea . Conform legii eu pot doar participa daca este cazul , deoarece eu urmeaza sa il si valorific . Ce parere aveti si cum ar trebui sa procedez. Multumesc
george-neagu, moderator