Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... cum trebuie procedat dacă salariații din ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

cum trebuie procedat dacă salariații din contabilitate nu pot fi membri ai comisiei de inventariere ?

Bună dimineața !
Vă rog frumos să îmi dați un sfat cu privire la următoarea situație :
- în OMFP 2861 din 2009 se spune că în comisia de inventariere anuală trebuie să fie membru și o persoană cu pregătire economică.
Dar în instituția noastră nu este decât un contabil șef și un economist care are în grijă gestiunea patrimoniului, care nu pot fi membri în comisie.
Aceștia sunt sau nu în conflict de interese ?
Iar un
În această situație, cum se procedeaza ?

Dacă anul trecut, un economist a fost, de exemplu, membru al comisiei,, anul acesta mai poate fi membru în comisia de anul acesta sau nu ?
Sau alte persoane care au fost anul trecut în comisie pot fi și anul acesta ?

Cum ar procedează în cazul în care instituția are angajați puțini ?
Pot fi folosiți, în fiecare an,
aceiași salariații
ca membri ai comisiei de inventariere ?
oanaportar, utilizator
Pot fi folosiți, în fiecare an, aceiași salariații ca membri ai comisiei de inventariere .
Dar Legea ( OMFP 2861 din 2009 ) spune că

6. - (3) Pentru desfășurarea în bune condiții a operațiunilor de inventariere,
în comisiile de inventariere vor fi numite
persoane cu pregătire corespunzătoare economică și tehnică,
care să asigure efectuarea corectă și la timp
a inventarierii elementelor de natura activelor, datoriilor și capitalurilor proprii,
inclusiv evaluarea lor conform reglementărilor contabile aplicabile.

și dacă noi avem un economist care are în grijă gestiunea patrimoniului
și un contabil șef,
aceștia pot sau nu pot fi membri în comisie ?

Dacă nu pot fi membri în comisie,
atunci cum se procedează ?
pentru că în Lege nu se spune.
oanaportar, utilizator