Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Grupa aIIa de munca si pensia anticipata partiala
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Grupa aIIa de munca si pensia anticipata partiala

Buna ziua,
Inainte de 01.04.2001 am lucrat in grupa a doua de munca timp de 8 ani si 3 luni, 80% din timp, ceea ce inseamna 6 ani si 4 luni 100% program in mediu toxic. Conform legii, beneficiez de o reducere a varstei de pensionare de 3luni/an pentru anii lucrati in grupa a IIa, respectiv 1 an si 6 luni.
In septembrie 2023 implinesc varsta standard la care ma pot pensiona. Dar vreau sa ies la pensie anticipata partial, insa nu totalizez cei 32 ani si 3 luni stagiu de cotizare.
In lege este specificat: "Perioadele de vechime în muncă realizate în grupa a II-a de muncă, până la data de 1 aprilie 2001, constituie stagiu de cotizare în condiţii deosebite, în vederea reducerii vârstelor de pensionare".
In ce masura ma poate ajuta reducerea de 1 an si 6 luni pentru pensionarea anticipata partiala?
Multumesc anticipat.
Ce stagiu total de cotizare aveti ?
Din ce se compune acesta ?
Buna ziua,
Asa cum am inteles eu legea (legile) pensiilor:
-perioada 1980-1985 = facultate, curs de zi, absolvita (se ia in calcul la implinirea varstei standard de pensionare, adica in 2023).

-perioada 1985 - 1999 = 13 ani 8 luni 14 zile - am lucrat, am cotizat CAS (in aceasta perioada am lucrat cei 6 ani si 4 luni in grupa a IIa).

-in perioada 1999 - 2004 = perioada necontributiva. Aici sunt doua etape:
- 06.1999-31.03.2001, (1 an si 9 luni) conform legii 51/1990,constituie vechime in munca ai se ia in considerare la stabilirea pensiei si a celorlalte drepturi ce se acorda in raport cu vechimea in munca (nu stiu daca aceasta perioada se ia in calcul la stabilirea stagiului de cotizare, si va rog sa ma ajutati cu un raspuns).
- 01.04.2001-15.12.2003 - legea 51/1990 a fost abrogata, eu nu am cotizat la CAS.

- in perioada 2004 - 2020, conform fisei satagii cotizare CNPP, am cotizat la CAS 15 ani 6 luni si 10 zile (am luat in calcul inclusiv luna septembrie 2020) si un 1 an si o luna - perioada in care nu am lucrat, nu am cotizat CAS.

Dupa parerea mea: stagiul total de cotizare cumuleaza 29 ani 2 luni 24 zile. Pentru totalizarea a 32 ani si 3 luni, cand pot depune cererea pe pensionare anticipata partial, ma pot ajuta de: 1 an si 6 luni proveniti din grupa a IIa (am adeverinta si carte de munca care certifica acest lucru) si 1 an si 9 luni perioada necontributiva, conform legii 51/1990 (am adeverinta)?

In speranta ca datele enumerate mai sus nu sunt greu de urmarit, va rog sa ma ajutati cum un raspuns.
Va multumesc.
Buna ziua,
Domnule Carp Mircea, ma puteti ajuta cu un raspuns la problema mea legata de pensionarea anticipata partial?
Intentionez sa cumpar vechime dar nu stiu exact pentru ce perioada ar trebui sa cumpar.
Va multumesc pentru ajutor.
Pentru pensie anticipata partiala trebuie sa indepliniti conditia de stagiu de 32 ani si 3 luni, fara stagiul asimilat(cursuri universitare de zi,pensie de invaliditate).
Anii de grupa II de munca mai aduc un stagiu aferent de 1 an si 6 luni(3 luni/an).
Daca indepliniti conditia de stagiu complet, reducerea va fi:
-Pana la 31/08/2021 - 2 ani
-Dupa 01/09/2021 1 an si 6 luni
Nu pot sa va calculez ce stagiu de cotizare aveti la acest moment.
Lamuriti aceste lucruri cu casa locala.
Va multumesc pentru lamuriri.
O seara placuta.