avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 222 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Executare silită anaf intoarcere executare silita
Discuție deschisă în Executare silită

anaf intoarcere executare silita

Buna ziua,

Am un proces castigat cu anaf la fond pentru intoarcerea executarii silite, iar ca intampinare anaf au invocat art 218 din legea fiscala ca datoriile prescrise nu se restituie.

mentionez ca popririile sunt pe urmatoarele perioade de pauza
Prima poprire a fost in 2010

2013 2014 a fost pauza din vara pana in aprilie
aug 2013 - apr 2014 iar pauza de poprire

in 2017 am deschis proces si instanta a anulat poprirea dar a decis ca sumele platite dupa 2017 sunt incidente iar anaf invoca asta in aparare

Ce pot face in acest caz?
Multumesc
Ultima modificare: Marți, 29 Septembrie 2020
turboxxl, utilizator
Cel mai recent răspuns: Cabinet de Avocat - Oancea Jasmine , Avocat 16:10, 30 Septembrie 2020
Buna ziua,

Înțeleg ca acțiunea e deja introdusa pe rolul instantelor de judecata. Pentru a clarifica situația dumneavoastră trebuie verificat dosarul de executare, pentru a vedea dacă a intervenit vreo cauza de suspendare/întrerupere a prescripției, acțiunea prin care instanta a dispus "anularea" (desfiintarea) poprilor si actiunea din dosarul în care solicitați întoarcerea executării.

Cu stima,
Av. Jasmine Oancea
Daca ati achitat singur nu se restituie.
Trebuie studiat dosarul daca este alta situatie.
Asa cum judecatorul judeca cu dosarul în fata tot la.fel procedează și avocatul pentru a înțelege situatia exacta.
a fost poprire pe salar in 2017 cu un proces verbal din 2010, mi-a luat din salar cu japca in mai multi ani si mai multe pauze


CLAUDIU LASCOSCHI a scris:

Daca ati achitat singur nu se restituie.
Trebuie studiat dosarul daca este alta situatie.
Asa cum judecatorul judeca cu dosarul în fata tot la.fel procedează și avocatul pentru a înțelege situatia exacta.

plata cautiunii in timpul procesului de executare poate fi folosit ca act voluntar de recunoastere?

multumesc
Pentru acuratețe juridică se impune studierea tuturor pieselor dosarului.
Cauțiunea nu afectează procesul ca act de recunoaștere a datoriei pentru ca nici nu are o astfel.de natura juridică.

Cu stima,
Avocat Claudiu Lascoschi
Baroul București

Alte discuții în legătură

Contestație executare silită pentru un credit luat în 2015 de la un ifn, cedat în 2017 unei firme de recuperare. ce șanse am? liviubonta liviubonta Buna ziua. Am luat un credit de la un ifn in 17.08.2015 scadent la 30 de zile, in 16.09.2015. Nu am platit nici o rata sau creditul. In 10.08.2017 creditul a ... (vezi toată discuția)
Pretentii anonim_71 anonim_71 Buna ziua.Ce inseamna schimbarea din intoarcere executare in pretentii intr-un dosar civil?Multumesc. (vezi toată discuția)
Am câștigat un proces cu anaf, dar nu vor să-mi restituie banii pentru că în sentință nu scrie explicit ,,restituirea sumei executate”. vă rog să-mi spuneți ce am de făcut tomela tomela Buna ziua ! Pe scurt : la sfarsitul anului 2017 aflu intamplator de o decizie de impunere pentru plata CASS pentru anul 2012 ( desi firma la care lucrasem ... (vezi toată discuția)