Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Buna ziua, Am efectuat un import din Turcia. Am ...
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Buna ziua, Am efectuat un import din Turcia. Am achitat TVA in ...

Buna ziua,
Am efectuat un import din Turcia. Am achitat TVA in vama pentru acest import.
Urmeaza sa returnez o mare parte a produselor furnizorului,
Se mai poate recupera TVA-ul platit in vamala import?
Multimesc !
Da, se poate in baza facturii de retur si a cererii de invalidare a declaratiei vamale.
O varianta mai simpla ar fi ca dvs. sa facturati bunurile pe care vreti sa le trimiteti retur catre partenerul din Turcia, urmand sa va recuperati TVA-ul achitat in vama pentru bunurile respective de la ANAF sau prin livrarile ulterioare. In aceasta varianta, practic dvs. efectuati un export scutit de TVA,