avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 826 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Buna ziua, Am efectuat un import din Turcia. Am ...
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Buna ziua, Am efectuat un import din Turcia. Am achitat TVA in ...

Buna ziua,
Am efectuat un import din Turcia. Am achitat TVA in vama pentru acest import.
Urmeaza sa returnez o mare parte a produselor furnizorului,
Se mai poate recupera TVA-ul platit in vamala import?
Multimesc !
Cel mai recent răspuns: Alexandru Palaghia , Contabil 15:53, 10 Noiembrie 2020
Da, se poate in baza facturii de retur si a cererii de invalidare a declaratiei vamale.
O varianta mai simpla ar fi ca dvs. sa facturati bunurile pe care vreti sa le trimiteti retur catre partenerul din Turcia, urmand sa va recuperati TVA-ul achitat in vama pentru bunurile respective de la ANAF sau prin livrarile ulterioare. In aceasta varianta, practic dvs. efectuati un export scutit de TVA,

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Tva extracomunitar stegeran stegeran Buna ziua. Am o problema si cautand pe forum nu m-am lamurit. Firma din Romania platitoare de TVA realizeaza un prototip pentru un produs pentru un client din ... (vezi toată discuția)
Decont tva mihaela.aivanese mihaela.aivanese Dragii mei,va rog sa ma ajutati cu sfaturi! Vreau sa fac din SUA un import de 17000$. Cum e mai bine:pe pf sau pe srl? Vreau sa aduc bunurile importate ... (vezi toată discuția)
Export comunitar scutit cu drept de deducere tva tincu68 tincu68 As vrea sa inteleg ce presupune a fi \"scutit cu drept de deducere\". Scutit inseamna taxa zero, dar dreptul de deducere ? Mai mentionez ca marfa a fost ... (vezi toată discuția)