avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 899 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Învăţământ - probleme ... GDPR
Discuție deschisă în Învăţământ - probleme juridice conexe

GDPR

Salutare!
Soția mea predă cursuri pentru copii, online, în cadrul unui centru; deci este angajată, având contract de muncă.
Ieri a aflat că unul dintre părinți a filmat si pozat, fără acordul său și al celorlalți părinți, ecranul în care se disting clar fețele, numele copiilor și al ei și părintele respectiv le-a postat pe pagina sa de Facebook.
Textul este despre cât de prost merg cursurile online, la general.
Menționez că s-a semnat la începerea cursurilor GDPR-ul.
Întrebarea: este legal ce a făcut părintele? Ce apărare are soția mea?
Aștept răspunsul dumneavoastră.
Vă mulțumesc.
Apărare împotriva ce? Adică i-a fost întinat numele soției dumneavoastră? A fost defăimată? Aici ar fi posibil o acțiune în răspundere pentru daune de imagine.
GDPR - ce fel de informare s-a făcut? Trebuie să ne raportăm și la ceea ce a semnat soția și părinții pentru copiii lor dacă vreți să faceți o plângere la Autoritatea de Supraveghere.
Întrebarea este dacă e legal să preia imagini fără acordul ei.
Da, în urma postării, imaginea soției a fost asociată negativ cu procesul de învățare online în fața altor părinți.
Ce au semnat este GDPR-ul clasic cu protecția datelor.

Cristina Filimon a scris:

Apărare împotriva ce? Adică i-a fost întinat numele soției dumneavoastră? A fost defăimată? Aici ar fi posibil o acțiune în răspundere pentru daune de imagine.
GDPR - ce fel de informare s-a făcut? Trebuie să ne raportăm și la ceea ce a semnat soția și părinții pentru copiii lor dacă vreți să faceți o plângere la Autoritatea de Supraveghere.

Motivul pentru care întreb ce a semnat soția este că, de principiu, același lucru au semnat și părinții pentru copiii lor.
Nu are dreptul de a filma și da mai departe asemenea imagini, din punctul meu de vedere. Ar trebui să fac o analiză aprofundată, dar în principiu nu..

Ofiintacurioasa a scris:

Întrebarea este dacă e legal să preia imagini fără acordul ei.
Da, în urma postării, imaginea soției a fost asociată negativ cu procesul de învățare online în fața altor părinți.
Ce au semnat este GDPR-ul clasic cu protecția datelor.

Cristina Filimon a scris:

Apărare împotriva ce? Adică i-a fost întinat numele soției dumneavoastră? A fost defăimată? Aici ar fi posibil o acțiune în răspundere pentru daune de imagine.
GDPR - ce fel de informare s-a făcut? Trebuie să ne raportăm și la ceea ce a semnat soția și părinții pentru copiii lor dacă vreți să faceți o plângere la Autoritatea de Supraveghere.



Astăzi soția a aflat ca postarea de pe pagina de facebook a fost ștearsă.
Ar mai fi valabilă o acțiune in acest caz?
Menționez că a păstrat poze cu postarea.
Cum aș putea să vă clarific ce a semnat?

Alte discuții în legătură

Incalcare drept la confidentialitate alina.livia alina.livia au fost postate pe fb, fara acordul meu, poze cu mine inaite/dupa o interventie . ce pot face? in formularele completate la o clinica de fite din Timisoara am ... (vezi toată discuția)
Afisare hoti anacalin anacalin Buna ziua, As avea cateva intrebari legat de codul penal in legatura cu violarea vietii private. Sa presupunem ca eu sunt hot. Ma duc, fur telefonul unui ... (vezi toată discuția)
Buna ziua. am un prieten minor, care s-pozat si ulterior postat ... Vturea11 Vturea11 Buna ziua. Am un prieten minor, care s-pozat si ulterior postat pe facebook cu o arma de jucarie (un airsoft defect). Un asa zis jurnalist local, a preluat ... (vezi toată discuția)