avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1392 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Învăţământ - probleme ... GDPR
Discuție deschisă în Învăţământ - probleme juridice conexe

GDPR

Salutare!
Soția mea predă cursuri pentru copii, online, în cadrul unui centru; deci este angajată, având contract de muncă.
Ieri a aflat că unul dintre părinți a filmat si pozat, fără acordul său și al celorlalți părinți, ecranul în care se disting clar fețele, numele copiilor și al ei și părintele respectiv le-a postat pe pagina sa de Facebook.
Textul este despre cât de prost merg cursurile online, la general.
Menționez că s-a semnat la începerea cursurilor GDPR-ul.
Întrebarea: este legal ce a făcut părintele? Ce apărare are soția mea?
Aștept răspunsul dumneavoastră.
Vă mulțumesc.
Trimiteți un email la adresa indicată pe pagina de profil. Și acea imagine cu postarea.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Libertatea de exprimare, augmentata de succesul aplicatiilor de social media, nu inseamna totusi renuntarea la sau limitarea protectiei valorilor sociale traditionale, inclusiv a dreptului la ocrotirea vietii private.

In principiu, este interzisa fotografierea unui individ fara acordul in prealabil al acestuia (ori al tutorelui legal, in cazul copiilor) sau distribuirea pozei respective, inclusiv pe retelele sociale.


Dreptul la imagine nu este un drept absolut, iar fotografierea si utilizarea imaginii unei persoane sunt permise chiar in lipsa unui consimtamant prealabil atunci cand acestea se fac cu buna credinta in exercitarea altor drepturi fundamentale cum este, de exemplu, dreptul la libera exprimare

Cu titlu special, standardele Comunitatii Facebook prevad faptul ca inainte sa distribui continut pe reteaua sociala trebuie sa te asiguri ca ai dreptul sa faci acest lucru. Totodata, se mentioneaza ca nu trebuie sa publici informatiile personale ale altor persoane daca nu ai consimtamantul lor.

Asadar, fotografierea a fost una ilegala.
Ultima modificare: Luni, 5 Octombrie 2020
CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Incalcare drept la confidentialitate alina.livia alina.livia au fost postate pe fb, fara acordul meu, poze cu mine inaite/dupa o interventie . ce pot face? in formularele completate la o clinica de fite din Timisoara am ... (vezi toată discuția)
Afisare hoti anacalin anacalin Buna ziua, As avea cateva intrebari legat de codul penal in legatura cu violarea vietii private. Sa presupunem ca eu sunt hot. Ma duc, fur telefonul unui ... (vezi toată discuția)
Buna ziua. am un prieten minor, care s-pozat si ulterior postat ... Vturea11 Vturea11 Buna ziua. Am un prieten minor, care s-pozat si ulterior postat pe facebook cu o arma de jucarie (un airsoft defect). Un asa zis jurnalist local, a preluat ... (vezi toată discuția)