Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... CONVENTIE cu AJOFM pentru subventii - incadrare ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

CONVENTIE cu AJOFM pentru subventii - incadrare persoane peste 45 de ani

Se poate incheia cu AJOFM = CONVENTIE pentru subventii -incadrare persoane peste 45 de ani =in situatia in care in ultimi 2 ani persoana respectiva a lucrat ca zilier la societatea care acum l-a angajat cu contract de munca pe periada nedeterminata?
ana-cer, moderator
Buna ziua,

Pentru incadrare persoana peste 45 ani acestea trebuie sa fie someri sau someri neindemnizati . Nu trebuie angajat direct, persoana trebuie sa fie inregistrata ca somer neindemnizat la AJOFM si de acolo sa il angajati .E o intreaga procedura.

[ link extern ]

ACTELE NECESARE INCHEIERII CONVENTIEI PENTRU SOMERI PESTE 45 ANI
Angajatorii care încadrează în muncă, pe perioadă nedeterminată, şomeri în vârstă de peste 45 de ani, primesc lunar, pe o
perioadă de 12 luni, pentru fiecare persoană angajată din acesta categorie, o sumă în cuantum de 2250 lei, cu obligaţia
menţinerii raporturilor de muncă sau de serviciu cel puţin 18 luni.
Pentru acordarea drepturilor prevazute la art. 85 din lege, angajatorii vor incheia cu agentia pentru ocuparea fortei de munca, in termen
de 12 luni de la data angajarii persoanelor, o conventie potrivit modelului prevazut in anexa nr. 19. Termenul prevazut este termen de
decadere din dreptul de a beneficia de masurile de stimulare prevazute la art. 85 din lege.
Certificarea se face prin înscrierea pe copie a menţiunii «conform cu originalul», urmată de numele, prenumele şi
semnătura persoanei care a făcut menţiunea şi de data la care s-a făcut menţiunea, precum si stampila societatii – este
efectuata de catre administratorul firmei care are aceasta calitate inregistrata la Registrul Comertului.
In vederea incheierii conventiei angajatorii vor aduce:
1. conventia =3pg=2 exemplare originale – cu tabelul nominal completat si semnat de catre angajat si angajator
2. declaratie pe propria raspundere a angajatorului - formular tipizat + scurt istoric al conventiilor incheiate in
cazul in care angajatorul a mai beneficiat de facilitate din BAS;
3. actul de identitate al persoanei pentru care solicitati subventia (copie conf cu original);
4. contract de munca somer + RAPORT PER SALARIAT DIN REVISAL (copie conf cu original);
5. decizia de incetare a somajului si dispozitia de repartizare (sa fie anterioara comunicarii contractului individual
de munca in REVISAL) in copie conf cu originalul;
6. carte de munca(fiecare fila scrisa) (copie conf cu original) si adeverinte de vechime dupa 2011;
7. adeverinta de la finante de la domiciliul stabil din care sa rezulte ca nu are venituri - DOAR PENTRU SOMERII
NEINDEMNIZATI SAU CARE AU DOMICILIUL IN ALT JUDET-daca adeverinata de la finante nu a fost depusa
deodata cu inregistrarea somerului in evidenta ajofm, somerul va da si o declaratie pe proprie raspundere din
care sa rezulte ca la data inregistrarii la ajofm nu are loc de munca si ca nu realizeaza venituri indiferent de
natura lor.
8. Certificat de atestare fiscala de la ANAF si DIRECTIA FISCALA - cu precizarea ca firma nu se afla in executare
silita
!!! Subventiile prevazute la art. 85 din lege se acorda angajatorilor in situatia in care somerii din categoriile mentionate la aceste
aliniate sunt inregistrati in evidenta agentiilor pentru ocuparea fortei de munca.{conform Art. 59^1 din HG 1859/2005}
PT. PERSOANELE CARE NU PRIMESC INDEMNIZATIE DE SOMAJ - INAINTE DE ANGAJARE, somerul TREBUIE SA FIE
INREGISTRAT LA AJOFM-ul DE LA DOMICILIUL STABIL CA FIIND SOMER NEINDEMNIZAT. FIRMA ANGAJATOARE VA
COMUNICA LOCUL DE MUNCA VACANT(formularul se gaseste pe site) SI VA COMPLETA SI O INSTIINTARE DE
ANGAJARE(formular de pe site) DIN CARE SA REIASA DATA ANGAJARII (PRIMA ZI DE LUCRU) SI NATURA
CONTRACTULUI, IN URMA CARUIA II VA FI REPARTIZATA PERSOANA RESPECTIVA SI SE VA EMITE O DISPOZITIE
DE REPARTIZARE.
ZIUA URMATOARE EMITERII REPARTITIEI SE VA COMUNICA IN REVISAL ANGAJAREA AVAND CA PRIMA ZI DE
LUCRU URMATOAREA ZI.
PT. PERSOANELE CARE PRIMESC INDEMNIZATIA DE SOMAJ - ACESTEA SE VOR PREZENTA LA AJOFM CU O
OFERTA LOCULUI DE MUNCA VACANT PE CARE FIRMA ANGAJATOARE O VA COMPLETA SI O INSTIINTARE DE
ANGAJARE(ambele se gasesc pe site) DIN CARE SA REIASA DATA ANGAJARII (PRIMA ZI DE LUCRU) SI FIRMA LA
CARE SE VOR ANGAJA PRECUM SI NATURA CONTRACTULUI. IN BAZA ACESTORA LI SE VA ELIBERA DECIZIA DE
INCETARE A SOMAJULUI SI DISPOZITIA DE REPARTIZARE. ZIUA URMATOARE EMITERII REPARTITIEI SE VA
COMUNICA IN REVISAL ANGAJAREA AVAND CA PRIMA ZI DE LUCRU URMATOAREA ZI.
La 24 de ore de la data angajarii (PRIMA ZI DE LUCRU)- se va comunica la AJOFM si Anexa B – comunicarea ocuparii
locului de munca
Masurile de stimulare prevazute la art. 85 din lege se acorda lunar, de la data incheierii conventiei. Suma lunara se acorda
angajatorilor proportional cu timpul efectiv lucrat in luna respectiva de persoanele incadrate in munca. Masurile de stimulare
prevazute la art. 85 din lege se acorda si pentru perioada concediului de odihna. Masurile de stimulare prevazute la art. 85 nu
se acorda pe perioadele in care raporturile de munca sau de serviciu sunt suspendate.
Obs!Angajatorii care inceteaza raporturile de munca sau de serviciu ale persoanelor pentru care au solicitat subventia, anterior termenului
de 18 luni, sunt obligati sa restituie, in totalitate, agentiilor pentru ocuparea fortei de munca sumele incasate pentru fiecare persoana, plus
dobanda de referinta a Bancii Nationale a Romaniei in vigoare la data incetarii raporturilor de munca sau de serviciu, daca incetarea
acestora a avut loc din motivele prevazute la art. 83 alin. (2) si 2 ani de zile de la acea data nu vor mai beneficia de subventii.
Documentatia de depune dupa data angajarii si inregistrarea contractului de munca in revisal.
(11
) Măsurile de stimulare a ocupării fortei de muncă finantate din bugetul asigurărilor pentru somaj, pentru a căror acordare se prevede,
potrivit dispozitiilor legale, încheierea de contracte sau conventii cu agentiile pentru ocuparea fortei de muncă, se acordă în limita sumelor
aprobate în bugetul asigurărilor pentru somaj cu această destinatie, cu respectarea prevederilor Legii nr. 500/2002 privind finantele
publice, cu modificările si completările ulterioare.
ANESCU MARIA a scris:

Se poate incheia cu AJOFM = CONVENTIE pentru subventii -incadrare persoane peste 45 de ani =in situatia in care in ultimi 2 ani persoana respectiva a lucrat ca zilier la societatea care acum l-a angajat cu contract de munca pe periada nedeterminata?

Nu beneficiază de facilitățile prevăzute de art.85 din Legea 76/2002 , angajatorii care în ultimii 2 ani au fost în raporturi de muncă sau de serviciu cu persoanele angajate din categoriile prevăzute la alin. (1), (2) și (5) al art.85.

Legea 52/2011
Articolul 2
Prin derogare de la prevederile Legii nr. 53/2003 - Codul muncii, republicată, cu modificările și completările ulterioare, prezenta lege reglementează modul în care zilierii pot desfășura activități necalificate cu caracter ocazional, sub forma raporturilor de muncă.

Articolul 3
(1) Raportul de muncă dintre zilier și beneficiar sau un împuternicit al acestuia se stabilește în condițiile prevăzute la art. 2, prin acordul de voință al părților, fără încheierea, în formă scrisă, a unui contract individual de muncă.
....

In speta, intrebati la AJOFM daca puteti incheia sau nu.
Va multumesc pentru raspuns.
Cu respect,
M.Anescu
Va multumesc pentru raspuns.
Procedura imi este cunoscuta, problema este cu privire la raporturile de munca in ultimii 2 ani ?!!
A lucrat ca zilier .

Legea 52/2011 mentioneaza raport de munca ,de aceea v-a indrumat sa intrebati la AJOFM.