Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua! Am si eu o nelamurire cu privire la un ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua! Am si eu o nelamurire cu privire la un contract de ...

Buna ziua!

Am si eu o nelamurire cu privire la un contract de inchiriere.Sunt nevoit sa ma mut dupa doar o luna de la semnarea lui si as vrea sa stiu daca pot sa reziliez contractul inainte de scadenta si daca singura penalitate este pierderea garantiei.Am sa las mai jos textul contractului.

II. OBIECTUL CONTRACTULUI

Art. 1. Proprietarul asigura chiriasului folosinta apartamentul situat in ....., obiectul inchirierii este format din apartament 2 camere.
Art. 2. Bunul inchiriat nu este grevat de sarcini, nu exista datorii la utilitati/intretinere.
Art. 3. Proprietarul preda chiriasului bunul inchiriat la data de 01.10.2020.
Art. 4. Proprietarul preda chiriasului bunul inchiriat in perfecta stare.
Art. 5. Bunul inchiriat este dat in folosinta chiriasului pentru a servi exclusiv drept resedinta.

III. PRETUL INCHIRIERII, MODALITATI DE PLATA

Art. 6. Pretul inchirierii, respectiv chiria este de ... (.....................) euro (€).
Modalitatea de plata:
- chiria va fi platita in euro (€).
- chiriasul va plati la data semnarii contractului echivalentul chiriei pentru1luna,
suma ce va fi considerata garantie.
- chiriasul va plati chiria in fiecare luna, in intervalul 01-04 ale lunii, pentru luna in curs.

IV. DURATA CONTRACTULUI DE INCHIRIERE

Art. 7. Prezentul contract de inchiriere se incheie pe o perioada de 12 luni de zile,
cu incepere de la data de 01.10.2020 pana la data de 31.09.2021.
Art. 8. Prezentul contract de inchiriere va putea fi prelungit prin acordul scris al ambelor parti.
Art. 9. Prezentul contract de inchiriere poate fi renegociat la expirarea termenului de 12 luni.

V. OBIGATIILE PROPRIETARULUI

Art. 10. Proprietarul va preda chiriasului bunul inchiriat, precum si toate accesoriile acestuia, mobilat, utilat si in buna stare de functionare a instalatiilor incepand cu data de 01.10.2020 .
Art. 11. Proprietarul nu va stanjeni pe chirias in exercitarea dreptului de folosinta asupra bunului inchiriat si nici nu va face acte care ar putea restrange folosinta acestuia.
Art. 12. Proprietarul, pe durata prezentului contract, nu va executa modificari, schimbari ale structurii bunului inchiriat, de natura sa tulbure folosinta acestuia de catre chirias sau care ar determina o schimbare a destinatiei bunului inchiriat.
Art. 13. Pe toata durata contractului, proprietarul il va garanta pe chirias contra oricarei tulburari de drept.
Art. 14. Proprietarul nu va putea sa inchirieze bunul care face obiectul prezentului contract vreunui tert.

VI. OBLIGATIILE CHIRIASULUI

Art. 15. Chiriasul se obliga, ca pe toata durata inchirierii, sa pastreze in bune conditii bunul inchiriat, precum si accesoriile acestuia, sa nu le degradeze sau deterioreze.
Art. 16. Chiriasul va folosi bunul inchiriat numai potrivit destinatiei prevazute in contract.
Art. 17. Chiriasul se obliga sa plateasca Proprietarului chiria la termenul scadent convenit in contract.
Art. 18. Pe toata durata inchirierii Chiriasul va suporta toate cheltuielile referitoare la utilitatile consumate pentru folosinta
bunului inchiriat, respectiv intretinere, curent, telefon, abonament TV, apa-canal, degajarea gunoiului etc.
Art. 19. Chiriasul va efectua pe cheltuiala sa lucrarile de reparatii ale bunului inchiriat numai daca sunt determinate de culpa sa.
Art. 20. Chiriasul va raspunde de distrugerea totala sau partiala a bunului inchiriat care s-ar datora culpei sale.
Art. 21. Chiriasul ii va permite Proprietarului sa controleze modul cum este folosit bunul inchiriat si starea acestuia.
Art. 22. Chiriasul il va instiinta imediat pe Proprietar despre orice actiune a unei terte persoane care ii tulbura folosinta.
Art. 23. In cazul in care Chiriasul doreste renuntarea la contract inainte de termen, acesta va pierde valoarea garantiei
(contravaloarea chiriei datorate pentru o luna).
Art. 24. Chiriasul nu va face modificari bunului inchiriat decat cu acordul scris al Proprietarului.
Art. 25. Chiriasul, la expirarea acestui contract, va restitui Proprietarului bunul inchiriat impreuna cu toate accesoriile acestuia, in aceeasi stare in care le-a primit.

VII. RASPUNDEREA PARTILOR CONTRACTANTE

Art. 26. Pentru nerespectarea obligatiilor prevazute in acest contract de catre una dintre parti, cealalta parte poate solicita incetarea contractului cu un preaviz prealabil de 30 zile, iar partea in culpa datoreaza celeilalte parti daune-interese.
Art. 27. Pentru neplata chiriei in termenele contractuale, Proprietarul poate solicita unilateral rezilierea contractului si evacuarea chiriasului. In acest sens, partile consimt faptul ca prezentul contract reprezinta titlu executoriu.

VIII. LITIGII

Art. 28. Eventualele litigii care s-ar putea ivi in legatura cu acest contract vor fi solutionate pe cale amiabila, iar daca partile nu cad de acord, vor fi solutionate de instantele de judecata competente.

IX. FORTA MAJORA

Art. 29. Forta majora, legal notificata, exonereaza de raspundere partea ce o invoca, in conditiile legii.

X. ALTE CLAUZE

Art. 30. Reclamatiile referitoare la executarea contractului, ca si corespondenta dintre parti se va face in scris, pe email.
Art. 31. La momentul predarii in apartament se afla, in perfecta stare de functionare, urmatoarele: frigider Snaige, aragaz
Zanussi, hota, masina spalat rufe Indesit, aparat aer conditionat Ariston si este complet mobilat dupa cum se poate vedea in pozele facute de proprietar la momentul mutarii chiriasului.

Prezentul contract de inchiriere intra in vigoare la data de 01.10.2020 si cuprinde 2 file.
Acest contract are ca temei dispozitiile legislatiei in vigoare.

Contractul a fost incheiat in 2 exemplare originale, cate unul pentru fiecare parte contractanta.
In cazul in care Chiriasul doreste renuntarea la contract inainte de termen, acesta va pierde valoarea garantiei
(contravaloarea chiriei datorate pentru o luna).

scrie foarte clar in contract, ce anume nu intelegeti ?

pe viitor, aveti grija ce semnati, prevedeti o perioada, un program, sa va anunte inainte etc.. asa, poate veni in fiecare zi cand vrea.. asa se intelege.
Chiriasul ii va permite Proprietarului sa controleze modul cum este folosit bunul inchiriat si starea acestuia.
gi-jane2, moderator