Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Montare lumina pe baza de senzori pe casa scarii .
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Montare lumina pe baza de senzori pe casa scarii .

Mai multe persoane printre care si eu am dorii montarea de lumina pe casa scarii blocului pe baza de senzori pentru economisire energie electrica .
Intrebarile mele sunt :
1) Pentru a face acest lucru este nevoie de acordul tuturor vecinilor sau doar a jumatate plus unul?
2)Lucrarea sa fie efectuata de cei 16 din 20 cei ce dorim aceast tip de iluminare si platita de catre noi sau facuta prin intermediu asociatiei de proprietari si platita de toata lumea?
3) Daca este facuta prin intermediul asociatiei de proprietari este nevoie cumva de anunt public de efectuare a lucrarii (anunt in ziar ) sau se poate alege direct o firma cu care sa se faca lucrarea ?
Va multumesc!
alina_25, utilizator
depinde ce aveți prevazut în Statutul Asociației.
1. Hotarirea pe acea scara trebuie sa fie majoritara cu cel putin 2/3 din numarul proprietarilor, conform art. 51 din legea 196/2018.
2. Lucrarea se face de catre asociatie si este platita de toti proprietarii de pe scara.
3. Modul de selectie a firmelor ce executa lucrari de intretinere, reparatii si modernizari ale partii comune este sau ar trebui sa fie hotarit la nivelul asociatiei. Dvs., pe scara, cind veti lua hotarirea de modernizare, puteti doar sa stabiliti niste cerinte tehnice care trebuie indeplinite de lucrare. Nu uitati ca, dupa aceea, e bine sa aveti si un contract pentru intretinere, senzorii se mai defecteaza, mai trebuie reglati.

latka, moderator
1-Opereaza disp L nr 196/2018
ART. 51
Adunarea generală a asociației de proprietari hotărăște, cu acordul a două treimi din numărul
total al proprietarilor din condominiu,
asupra oricărei acțiuni vizând modernizarea condominiului,
cum ar fi transformarea unuia sau mai multor elemente de echipament existent aparținând
imobilului respectiv, adăugarea de elemente noi, amenajarea corpurilor de clădiri destinate
folosinței comune sau crearea unor astfel de corpuri, cu condiția ca ea să fie conformă destinației
condominiului, cu respectarea legislației în vigoare.

2-Calea de acces in imobilul de locuit in comun reprezinta parte comuna ,a carei administrare si intretinere intra in responsabilitatea asociatiaiei de proprietari
Costurile pentru intretinerea partii comune de condominiu se repartizeaza tuturor proprietarilor
3-

ART. 55
(1) Comitetul executiv are următoarele atribuții:
f) stabilește condițiile privind folosirea, întreținerea, repararea, înlocuirea și modificarea părților
proprietății comune,
conform prevederilor legale;

ART. 63
(1) Administrarea, exploatarea, întreținerea, repararea, reabilitarea și/sau modernizarea, după
caz, a proprietății comune aferente condominiului sunt în sarcina asociației de proprietari, iar
cheltuielile legate de aceste activități reprezintă cheltuieli comune.

ART. 67
(1) Pentru realizarea lucrărilor de întreținere, reparații sau investiții privind proprietatea comună,
administratorul, ținând seama de preț, durata de execuție și calitate, supune spre analiză și
aprobare comitetului executiv oferte ale operatorilor economici care satisfac cerințele asociației de
proprietari, conform legislației în vigoare.

Ati uitat sa treceti articolul pentru repartizarea cheltuielilor comune, daca tot ati dorit sa fiti atit de detaliata a repeta ceea ce deja era spus . :)
Va multumnesc frumos pentru raspunsuri trebuie sa se faca sedinta in care 2/3 dintre proprietari sa isi de-a acordul pentru montarea acestui sistem sau doar o informare la avizierul de la casa scarii avand in vedere ca numarul necesar de 2/3 se pare ca este indeplinit?
Administratorul mi-a zis ca chiar daca avem numarul necesar de semnaturi tot va trebui sa se publice la avizier lucrarea care urmeaza sa se faca precum si costul ei si repartitia acestuia pe fiecare apartament in parte.
alina_25, utilizator