Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Buna ziua! Proprietarii unei scari de bloc doresc sa ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Buna ziua! Proprietarii unei scari de bloc doresc sa si schimbe ...

Buna ziua! Proprietarii unei scari de bloc doresc sa si schimbe iluminatul clasic al scarii cu iluminat cu senzori. Presedintele asociatiei spune ca trebuie sa avem acordul lui pentru a face lucrarea. Asa este?
Nu, e necesar acordul a doua treimi dintre proprietarii de pe acea scara,
ART. 51
Adunarea generală a asociației de proprietari hotărăște, cu acordul a două treimi din numărul
total al proprietarilor din condominiu, asupra oricărei acțiuni vizând modernizarea condominiului,
cum ar fi transformarea unuia sau mai multor elemente de echipament existent
aparținând
imobilului respectiv, adăugarea de elemente noi, amenajarea corpurilor de clădiri destinate
folosinței comune sau crearea unor astfel de corpuri, cu condiția ca ea să fie conformă destinației
condominiului, cu respectarea legislației în vigoare.
ART. 49
(1) Hotărârile asociației de proprietari sunt luate în adunarea generală a proprietarilor, iar
executarea lor este încredințată comitetului executiv și administratorului.
(4) Hotărârile adunărilor generale se iau în cadrul adunării generale convocată sau reconvocată,
după caz. În statutul propriu al asociației de proprietari pot fi prevăzute și alte condiții de luare a
hotărârilor, dar nu cu mai puțin de jumătate plus unu din voturile celor prezenți la adunarea
generală convocată sau reconvocată. Pentru situațiile care vizează numai proprietarii unui tronson
sau ai unei scări, hotărârile sunt luate prin acordul scris al majorității proprietarilor scării sau
tronsonului respectiv, membri ai asociației de proprietari, pe bază de tabel nominal.

[ link extern ]
latka, moderator
Asociatia de proprietari cuprinde cateva blocuri. Eu trebuie sa ma acordul celor de la alte blocuri ?
Manuela Rășină, administrator
Cititi ce v-am scris, unde scrie ca aveti nevoie de acordul celor de la alte blocuri ? V-am si subliniat, prin ingrosare litere. Numai cei de pe scara dvs., macar 2/3 dintre proprietari, pe tabel nominal cu semnaturi.
latka, moderator
Sustinerea presedintelui de asociatie este contrara dispozitiilor in vigoare
Convocati adunare generala,supuneti discutiei subiectul cu avantajele financiare si conditionat de votul participantilor la adunare ,reprezentantul legal al asociatiei de proprietari ales provizoriu de dv detine obligatia sa respecte hotararea adunarii generale
Si, ma rog, ce mica/mare modificare faceti voi acolo?
Luati acordul vecinilor, asa cum ati fost sfatuiti, achizitionati de pe piata numarul de dispozitive necesare, apelati la serviciile unui electrician si in cateva ore, acesta va ataseaza senzorii la vechea instalatie. Pentru a fi cu adevarat rentabila modificarea, trebuie sa achizitionati si o fotocelula care permite functionarea iluminatului doar pe perioada de noapte (depinde de specificul blocului - adica sunt scari/blocuri care nu au ferestre spre exterior si atunci iluminatul functioneaza 24/24).
Cu aceasta simpla modificare, reduceti destul de mult costurile cu energia electrica de pe spatiile comune.
Ar fi interesant de stiut care sunt argumentele presedintelui privind opozitia sa in aceasta chestiune. Oricum, ca sa nu fie discutii, faceti o notificare com. ex. cu privire la hotararea dvs. , eventual atasati si tabelul cu semnaturi ai vecinilor dvs.
Mult succes!