avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 683 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul, calculatorul meu şi ... Va salut cu respect ! Partenera mea de viata mi-a ...
Discuție deschisă în Dreptul, calculatorul meu şi internetul

Va salut cu respect ! Partenera mea de viata mi-a spart parola ...

Va salut cu respect !
Partenera mea de viata mi-a spart parola telefonului si a navigat fara consimtamantul meu (desigur), prin aplicatiile mele sociale si alte domenii cu caracter personal, precum poze.
Ma pot adresa politiei pentru aceasta speta?
Cel mai recent răspuns: tgeorgescu , utilizator 22:30, 14 Octombrie 2020
da, ii puteti face planger pt violarea secretului corespondentei.

Art. 302

Violarea secretului corespondenţei

(1) Deschiderea, sustragerea, distrugerea sau reţinerea, fără drept, a unei corespondenţe adresate altuia, precum şi divulgarea fără drept a conţinutului unei asemenea corespondenţe, chiar atunci când aceasta a fost trimisă deschisă ori a fost deschisă din greşeală, se pedepsesc cu închisoare de la 3 luni la un an sau cu amendă.

(2) Interceptarea, fără drept, a unei convorbiri sau a unei comunicări efectuate prin telefon sau prin orice mijloc electronic de comunicaţii se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 3 ani sau cu amendă.


Va multumesc !

gi-jane2 a scris:

da, ii puteti face planger pt violarea secretului corespondentei.

Art. 302

Violarea secretului corespondenţei

(1) Deschiderea, sustragerea, distrugerea sau reţinerea, fără drept, a unei corespondenţe adresate altuia, precum şi divulgarea fără drept a conţinutului unei asemenea corespondenţe, chiar atunci când aceasta a fost trimisă deschisă ori a fost deschisă din greşeală, se pedepsesc cu închisoare de la 3 luni la un an sau cu amendă.

(2) Interceptarea, fără drept, a unei convorbiri sau a unei comunicări efectuate prin telefon sau prin orice mijloc electronic de comunicaţii se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 3 ani sau cu amendă.




2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Normal ca poti face plangere.In ziua de azi poti face plangere pentru orice si impotriva oricarei persoane din lumea asta.Incusiv impotriva lui Trump daca nu-ti place freza lui.Important este daca iti aduce prejudicii si ai cum sa demonstrezi ceea ce afirmi
Buna ziua "Ex nihilo nihil'.

Da, in situatia in care aveti probe doveditoare si daca exista un temei juridic.

Mult succes.
Ultima modificare: Luni, 12 Octombrie 2020
Adrian Sulea, Consultant credite si finantari
Si? Daca nu va convine despartiti-va sau dati divort. Daca o dati in judecata doar pentru ca s-a uitat pe retele sociale o sa se sfarseasca procesul cu un mare fas.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Buna ziua - legea violarii corespondentei Mariana Dina Mariana Dina Fratilor am intrebat si eu astazi daca stie cineva cv de legea violarii corespondentei??Se poate face plangere?? (vezi toată discuția)
Divulgarea corespondentei MihaelaaC73 MihaelaaC73 Bună ziua. Exista o lege care interzice divulgarea corespondentei purtate cu o alta persoana? In speta, o persoana doreste sa arate corespondenta purtata ... (vezi toată discuția)
Am accesat fara drept contul de e-mail al fostei iubite - ce se intampla daca ma reclama? Sir_Phantom Sir_Phantom Am si eu o intrebare pt domniile voastre .....de curand m=am despartit de aleasa inimii ...si din cearta in cearta ...am ajuns si am intrat p mail-ul ei ... ... (vezi toată discuția)