Forum Discuţii juridice Dreptul, calculatorul meu şi ... Va salut cu respect ! Partenera mea de viata mi-a ...
Discuție deschisă în Dreptul, calculatorul meu şi internetul

Va salut cu respect ! Partenera mea de viata mi-a spart parola ...

Va salut cu respect !
Partenera mea de viata mi-a spart parola telefonului si a navigat fara consimtamantul meu (desigur), prin aplicatiile mele sociale si alte domenii cu caracter personal, precum poze.
Ma pot adresa politiei pentru aceasta speta?
da, ii puteti face planger pt violarea secretului corespondentei.

Art. 302

Violarea secretului corespondenţei

(1) Deschiderea, sustragerea, distrugerea sau reţinerea, fără drept, a unei corespondenţe adresate altuia, precum şi divulgarea fără drept a conţinutului unei asemenea corespondenţe, chiar atunci când aceasta a fost trimisă deschisă ori a fost deschisă din greşeală, se pedepsesc cu închisoare de la 3 luni la un an sau cu amendă.

(2) Interceptarea, fără drept, a unei convorbiri sau a unei comunicări efectuate prin telefon sau prin orice mijloc electronic de comunicaţii se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 3 ani sau cu amendă.

Va multumesc !

gi-jane2 a scris:

da, ii puteti face planger pt violarea secretului corespondentei.

Art. 302

Violarea secretului corespondenţei

(1) Deschiderea, sustragerea, distrugerea sau reţinerea, fără drept, a unei corespondenţe adresate altuia, precum şi divulgarea fără drept a conţinutului unei asemenea corespondenţe, chiar atunci când aceasta a fost trimisă deschisă ori a fost deschisă din greşeală, se pedepsesc cu închisoare de la 3 luni la un an sau cu amendă.

(2) Interceptarea, fără drept, a unei convorbiri sau a unei comunicări efectuate prin telefon sau prin orice mijloc electronic de comunicaţii se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 3 ani sau cu amendă.

Normal ca poti face plangere.In ziua de azi poti face plangere pentru orice si impotriva oricarei persoane din lumea asta.Incusiv impotriva lui Trump daca nu-ti place freza lui.Important este daca iti aduce prejudicii si ai cum sa demonstrezi ceea ce afirmi
Buna ziua "Ex nihilo nihil'.

Da, in situatia in care aveti probe doveditoare si daca exista un temei juridic.

Mult succes.
Adrian Sulea, Consultant credite si finantari
Si? Daca nu va convine despartiti-va sau dati divort. Daca o dati in judecata doar pentru ca s-a uitat pe retele sociale o sa se sfarseasca procesul cu un mare fas.