Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... prescriptie restante intretinere
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

prescriptie restante intretinere

Buna ziua! In blocul in care locuiesc exista un apartament cu datorii la intretinere din 2015 pana in prezent. Vechiul proprietar al acestui apart a decedat si acum din cate se stie locuieste fiica sa acolo, care de cand a murit mama sa nu a venit sa se inscrie la cheltuielile de intretinere. Saptamana aceasta am aflat de la administrator ca nu s-a facut nici o actiune in instanta pt recuperarea datoriilor pe motiv ca nu se cunoaste noul proprietar al apart. Ce se intampla in aceasta situatie, datoriile mai vechi de 3 ani se prescriu? Ce se poate face legal pt recuperarea acestor datorii? Cine va acoperi aceste datorii? Noi , ca si locatari vom pierde fondul de rulment in aceasta situatie? Cine este vinovat: administratorul sau presedintele de bloc? Se poate actiona impotriva celui vinovat ca sa nu suportam noi locatarii toata pierderea? Multumesc mult!
Oana.agapie, utilizator
Exista dispozitii exprese in L nr 196/2018 ,in codul civil si de procedura fiscala care privesc ordinea de stingere a datoriilor
În stabilirea termenului de prescripție în aplicarea Legii nr. 196/2018 și al datei de la care acesta începe să curgă trebuie avute în vedere următoarele aspecte:
Legea nr. 196/2018 prevede
„Art. 77. (1) Asociaţia de proprietari poate stabili un sistem propriu de penalităţi pentru orice sumă cu titlu de restanţă, afişată pe lista de plată. Penalităţile nu vor fi mai mari de 0,2% pentru fiecare zi de întârziere şi se vor aplica numai după o perioadă de 30 de zile de la termenul scadent pentru plată, fără ca suma penalităţilor să poată depăşi suma la care s-au aplicat.[…]”.

Prin „Legea nr. 287/2009 privind Codul civil”, publicată în Monitorul Oficial nr. 511/24 iulie 2009, se prevede:

„Art. 2517. Termenul general de 3 ani

Termenul prescripţiei este de 3 ani, dacă legea nu prevede un alt termen.”.

Lista de plată a asociaţiei de proprietari care se afişează lunar in loc vizibil la avizier are regimul juridic de „notificare de plată”, de „înştiinţare de plată” pentru fiecare locatar care are datorii catre asociaţie.
Prescripţia ,ca si calculul penalitatilor, se aplica numai pentru sumele cu titlu de restanta, afişate pe lista lunara de intretinere .si se aplica numai după o perioada de 30 de zile de la termenul scadent pentru plata-termen care trebuie sa fie precizat in lista de intretinere.
Termenul scadent reprezinta data limita pana la care locatarul poate sa achite debitul curent =suma datorată fara sa i se calculeze, si fara sa i se perceapa penalitaţi.
Debitul curent =suma de plata, inscris în lista de plata, in primele 30 de zile de la afişare, este „debitul care nu are caracter de „debit restant”,
Termenul de achitare a cotelor de contribuţie la cheltuielile asociaţiei de proprietari, afişate pe lista lunară de plată, este de maximum 30 de zile calendaristice de la data afişării listei de plată.
Scadența, în fiecare lună, pentru achitarea cheltuielile de întreținere încep să curgă la 30 de zile de la data afișării listei de intretinere
Termenul scadent reprezinta data limita pana la care locatarul poate sa achite debitul curent =suma datorată fara sa i se calculeze, si fara sa i se perceapa penalitaţi.
Debitul curent =suma de plata, inscris în lista de plata, in primele 30 de zile de la afişare, este „debitul care nu are caracter de „debit restant”,
Termenul de achitare a cotelor de contribuţie la cheltuielile asociaţiei de proprietari, afişate pe lista lunară de plată, este de maximum 30 de zile calendaristice de la data afişării listei de plată.
Scadența, în fiecare lună, pentru achitarea cheltuielile de întreținere încep să curgă la 30 de zile de la data afișării listei de intretinere
Termenul de prescripție este de 3 ani și începe sa curga de la data scadentei pentru fiecare luna in parte, care este la 30 de zile de la data afișarii fiecărei liste lunare.,astfel ca pentru fiecare suma cu titlu de restanta urmeaza sa se calculeze penalitati
Termenul de prescriptie a datoriilor catre asociaţia de proprietari se calculeaza distinct pentru fiecare luna în parte, şi se prescriu distinct pentru fiecare lua in parte.
Datoriile la întreţinere sunt cu executare succesiva, deci pentru fiecare plata curge cate un termen de prescripţie de 3 ani.
Prescripţia incepe sa curga de la data de la care fiecare membru asociaţiei de proprietari a cunoscut, sau trebuia sa cunoasca, data de la care s-a afişat obligatia sa de plata, care este înscrisa, distinct în fiecare luna, in lista de intretinere
care are regimul juridic de „notificare de plata”, de „înstiinţare de plata” pentru fiecare locatar care acumuleaza sume cu titlu de restanta fata de asociaţie.
Prin „Legea nr. 287/2009 privind Codul civil” se prevede

„Capitolul III. Cursul prescripţiei extinctive.

Secţiunea 1. Începutul prescripţiei extinctive.

Art. 2523. Regula generală.

Prescripţia începe să curgă de la data când titularul dreptului la acţiune a cunoscut sau, după împrejurări, trebuia să cunoască naşterea lui.

Codul de procedura fiscala
art 165. - Ordinea stingerii obligațiilor fiscale Jurisprudență,
(1) Dacă un debitor datorează mai multe tipuri de obligații fiscale, iar suma plătită nu este suficientă pentru a stinge toate obligațiile, atunci se stinge obligația fiscală pe care o indică debitorul, potrivit legii, sau care este distribuită potrivit prevederilor art. 163, după caz, stingerea efectuându-se, de drept, în următoarea ordine:
a) toate obligațiile fiscale principale,
în ordinea vechimii, și apoi obligațiile fiscale accesorii, în ordinea vechimii;

Aspectul ca de la decesul proprietarului asociatia de proprietari prin reprezentant legal nu a demarat procedura de
recuperare debite,demonstreaza necunosterea sau incalcarea dispozitiilor in vigoare privitoare la recuperarea sumelor cu titlu de restanta -inclusiv prin instanta de judecata
Fiind vorba desore debite din 2015 ,nu se mai pot pretinde decat sumele aferente ultimilor 3 ani,restul sunt suportate de catre asociatia de proprietari sau,daca exista interes asociatia se poate ridica cu pretentii impotriva acelora care in exercitiul functiunii nu au desfasurat procedura de recuperare debite
Asociatia de proprietari avea dreptul daca amiabil locatarul nu intelegea sa isi achite obligatiile lunare d eintretinere ,sa il notifice oficial,dupa care sa il actioneze in instanta de judecata
Conform dispozitii l nr 196/2018 reprezentantul legal al asociatiei de proprietari este presedintele de asociatie care reprezinta si apara interesele asociatiei si ale mebrilor proprietari in relatiile si fata d eterti inclusiv in instanta de judecata
L nr 196/2018 prevede concret
Art. 58. -
(2) Pentru neîndeplinirea atribuţiilor ce le revin sau pentru depăşirea
atribuţiilor legale şi statutare, preşedintele asociaţiei de proprietari, membrii
comitetului executiv, respectiv membrii comisiei de cenzori ori, după caz,
cenzorul răspund personal sau solidar pentru daunele şi prejudiciile cauzate
proprietarilor sau terţilor, după caz.

dacă exista interes nu se prescrie nimic deoarece se actualizează lunar sumele.
Daca a intervenit prescripția va suporta asociatia costurile.dar aceasta se.poate regresa prin proces împotriva celor vinovati.

Este complicat dar se poate rezolva prin justiție.
Sfatul meu este sa nu încercați fara avocat asa ceva.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Ynocentta....daca

art 165. - Ordinea stingerii obligațiilor fiscale Jurisprudență,
(1) Dacă un debitor datorează mai multe tipuri de obligații fiscale, iar suma plătită nu este suficientă pentru a stinge toate obligațiile, atunci se stinge obligația fiscală pe care o indică debitorul, potrivit legii, sau care este distribuită potrivit prevederilor art. 163, după caz, stingerea efectuându-se, de drept, în următoarea ordine:
a) toate obligațiile fiscale principale,
în ordinea vechimii, și apoi obligațiile fiscale accesorii, în ordinea vechimii;

In situatia in care un proprietar are pe ianuarie 200 intretinere + 30 fd reparatie si tot asa tot anul. Daca plateste 300 lei si cere sa i se scada numai intretinere, cum este corect?