Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Bună ziua . În 2017 m-am pensionat medical cu ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Bună ziua . În 2017 m-am pensionat medical cu stagiul de 42 ...

Bună ziua .
În 2017 m-am pensionat medical cu stagiul de 42 de ani și indice de corecție 1,14.
Acum m-am pensionat la limită de vârstă și am pensia mai mică și sa calculat cu același indice ,ceea ce nu mi se pare normal deoarece ,ccr a modificat at.170 .
Ce să fac ?
Mulțumesc !
-Pensia nu poate fi mai kica decat cea de invaliditate.
Legea 263/2010
Art.82
(1) La data îndeplinirii condițiilor pentru acordarea pensiei pentru limită de vârstă, pensia de invaliditate devine pensie pentru limită de vârstă.
(2) În situația prevăzută la alin. (1) se acordă, din oficiu, cuantumul cel mai avantajos.

Decizia CCR face trimitere doar la pensionarii de invaliditate care si-au deschis drepturil;e pe legea 19/2000 si au trecut la limita de varsta pe legea 263/2010.
Nu este cazul d-voastra.
V-ati deschis drepturile la pensia de invaliditate pe legea 263/2010 cu un anumit indice de corectie.
Cu acest indice ramaneti si l;a trecerea la limita de varsta.