Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Buna ziua, locuiesc de 3 ani intr un bloc anvelopat de ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Buna ziua, locuiesc de 3 ani intr un bloc anvelopat de Asociatia ...

Buna ziua, locuiesc de 3 ani intr un bloc anvelopat de Asociatia Proprietarilor pe cheltuiala locatarilor inainte ca eu sa cumpar apartamentul. Fostul proprietar a refuzat sa anvelopeze fatada, iar apartamentul meu, aflat la etajul 1, impreuna cu cel de la parter de sub el, au ramas neplacate cu polistiren. Asociatia ma preseaza sa reabilitez fatada, dar as vrea sa stiu daca am nevoie de autorizatie de constructie. Presedintele Asociatiei zice ca nu, desi este nevoie de schela. Multumesc mult.
Nu inteleg cum s-a anvelopat blocul fara dvs..daca e anvelopat, aveti acordul Asociatiei...nu va trebuie nimic
Multumesc mult pentru raspuns. Blocul s a anvelopat inainte ca eu sa fiu proprietar, iar fostul proprietar, pentru ca nu locuia in acest apartament si l a tinut gol multi ani, nu a consimtit sa plateasca pentru anvelopare, alaturi de ceilalalti. Iar de cand am devenit proprietar, presedintele Asociatiei mi a pus in vedere sa imi fac lucrarea, chiar scrie la avizierul blocului ca am obligativitatea de a face reabilitarea termica cf legii 196/2008 si a contractului cadru al statutului asociatiei de proprietari, pe care eu nu mi aduc aminte sa il fi vazut. Asadar este sigur ca nu am nevoie de autorizatie? Nu risc sa imi faca cineva plangere la disciplina in constructii si sa fiu amendata? Intreb pentru ca stiti cum e cu vecinii si binevoitorii...
Ar fi indicat sa cer in scris Acordul Asociatiei pentru lucrarea mea ca sa nu am probleme in caz de vreun control? Eventual sa anexeze si autorizatia initiala de anvelopare, desi la vremea asta ar fi expirata? Multumesc mult

Antoanela Geaman a scris:

Nu inteleg cum s-a anvelopat blocul fara dvs..daca e anvelopat, aveti acordul Asociatiei...nu va trebuie nimic

Docri, utilizator
Va trebuie autorizatie de constructie.Lucrarea facuta de asociatie este facuta fara autorizatie mai mult ca sigur.Dar pentru a fi sigur cereti la asociatie autorizatia pe care au avut-o pt izolare si atunci va lamuriti cine este in ilegalitate.
Conform disp L nr 196/2018 ,proprietarii nu detin dreptul legal sa schimbe destinatia si aspectul partii comune fara acordul vecinilor si al asociatiei de proprietari si fara parcurgerea procedurii de autorizare modificare
Pentru ca reabilitarea si eficientizarea pe care intentionati dv sa o executati sa fie legala este necesar sa parcurgeti procedura de autorizare,copii ale documentelor de executie reabilitarea si eficientizare termica parte comuna condominiu urmand sa fie consemnate in cartea tehnica a constructiei
Multumesc mult pentru raspuns. Eu nu doresc sa schimb nimic, mi s-a cerut sa plachez cu polistiren unde nu este placat, adica fix bucata de perete exterior al apartamentului meu, apoi tencuit si zugravit in culorile blocului. Pentru ca acea bucata nu este reabilitata, iar restul blocului a fost facut de catre Asociatia de Proprietari, in urma cu multi ani, din banii proprietarilor.
La momentul actual, intre restul blocului si peretele meu se vede diferenta de nivel, iar Asociatia este cea care insista sa fac lucrarea, chiar mi-au pus in vedere obligativitatea acestei lucrari la avizierul scarii de bloc.
Avand in vedere ca fatada este spatiu comun, cine trebuie sa faca procedura de autorizare: eu, ca proprietar si persoana individuala sau Asociatia de Proprietari? Multumesc mult

ynocentta a scris:

Conform disp L nr 196/2018 ,proprietarii nu detin dreptul legal sa schimbe destinatia si aspectul partii comune fara acordul vecinilor si al asociatiei de proprietari si fara parcurgerea procedurii de autorizare modificare
Pentru ca reabilitarea si eficientizarea pe care intentionati dv sa o executati sa fie legala este necesar sa parcurgeti procedura de autorizare,copii ale documentelor de executie reabilitarea si eficientizare termica parte comuna condominiu urmand sa fie consemnate in cartea tehnica a constructiei