Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Buna ziua, locuiesc de 3 ani intr un bloc anvelopat de ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Buna ziua, locuiesc de 3 ani intr un bloc anvelopat de Asociatia ...

Buna ziua, locuiesc de 3 ani intr un bloc anvelopat de Asociatia Proprietarilor pe cheltuiala locatarilor inainte ca eu sa cumpar apartamentul. Fostul proprietar a refuzat sa anvelopeze fatada, iar apartamentul meu, aflat la etajul 1, impreuna cu cel de la parter de sub el, au ramas neplacate cu polistiren. Asociatia ma preseaza sa reabilitez fatada, dar as vrea sa stiu daca am nevoie de autorizatie de constructie. Presedintele Asociatiei zice ca nu, desi este nevoie de schela. Multumesc mult.
Asociatia nu are cum sa va oblige cu nimic. Nu ati semnat nimic in acest sens.
Verificati la ei daca exista un dosar cu proiect etc pe baza caruia s-a obtinut autorizatia de construire (daca exista, probabil ca si-a pierdut valabilitatea). De curiozitate.
Oricum pentru a obtine dvs o autorizatie de construire va trebuie certificat de urbanism, proiect, taxe etc, obtinere autorizatie, apoi materiale, muncitori, schele, nervi etc. iar daca nu doriti sa efectuati lucrarea, pentru ce? ca "vrea" asociatia?
Si daca nu faceti, sunteti mai putin proprietara sau ce? mi se pare total aiurea.

RoxanaRamona, utilizator
Multumesc mult, insa daca chiar doresc sa reabilitez, pentru ca m ar ajuta cu incalzirea apartamentului, ce risc daca nu am acte si aprobari? Pentru ca Asociatia imi tot cere sa rezolv si imi dau asigurari ca e ok asa, nu am nevoie de nimic, desi eu am cerut sa imi puna la dispozitie proiectul si autorizatia initiala.

RoxanaRamona a scris:

Asociatia nu are cum sa va oblige cu nimic. Nu ati semnat nimic in acest sens.
Verificati la ei daca exista un dosar cu proiect etc pe baza caruia s-a obtinut autorizatia de construire (daca exista, probabil ca si-a pierdut valabilitatea). De curiozitate.
Oricum pentru a obtine dvs o autorizatie de construire va trebuie certificat de urbanism, proiect, taxe etc, obtinere autorizatie, apoi materiale, muncitori, schele, nervi etc. iar daca nu doriti sa efectuati lucrarea, pentru ce? ca "vrea" asociatia?
Si daca nu faceti, sunteti mai putin proprietara sau ce? mi se pare total aiurea.

Adica fostul proprietar si alt locatar au refuzat sa contribuie pt anvelopare, iar pentru dumneavoastra este obligatoriu?! Ciudat de tot! Legea 196 nu zice nimic despre reabilitare termica. Cereti sa vedeti acel contract cadru al asociatiei de locatari. Daca e contract cadru , am o banuiala ca nu mentioneaza nimic despre reabilitarea termica . Poate este vreo hotarare a adunarii generale a asociatiei. Ar trebui sa existe un proces verbal ( verificati data intocmirii) A nu se confunda cu lucrarile de intretinere a spatiilor si instalatiilor comune (conducte de apa si incalzire, acoperis , casa scarii, holuri comune, subsol) Daca , la data cand s-a facut anveloparea s-a luat autorizatie de constructie , ma indoiesc ca s-a autorizat o lucrare partiala,si autorizatia mentioneaza si constructorul. Fiind lucrare cu regim de inaltime(etajele care s-au facut atunci) , nu se admite "in regie proprie".
Propun sa discutati si cu celalat locatar care nu are anveloparea, sa aflati mai multe despre contextul dat.
Cand a dat asociatia adeverinta pt obligatiile vechiului locatar,obligatorie la notar in vederea vanzarii, de ce nu a scris nimic despre aceste sarcini neonorate?
Riscati o amenda zdravana de la primarie, poate si de la siguranta constructiilor, pompieri

Este de notorietate ca autoritatea locala nu acorda autorizatii individuale pentru executat reparatie partiala la parte comuna de imobil de locuit in comun
@Turnus
Peretii exteriori ai imobilului constituie parte comuna asupra carora se pot intreprinde interventii numai cu acordul asociatiei de proprietari
Interventiile partiale asupra partii comune nu garanteaza efectul scontat de indepartare neajunsuri,nu beneficiaza de receptie si garantie
Asociatia de proprietari si alte autoritati locale,au competenta sa dispuna dezafectarea lucrarii,concomitent cu aplicarea de sanctiune pecuniara