avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 748 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Identificare pozitie boxa la subsol
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Identificare pozitie boxa la subsol

Buna ziua,
Ma intereseaza cum as putea identifica pozitia unei boxe in subsolul unui bloc.
Mentionez ca am achizitionat un apartament, care a venit si cu o boxa in subsol (boxa XY conform contract vanzare-cumparare). dar am dificultati in a o identifica in subsol. In cadastru nu apare pozitia exacta a boxei, ci doar planul ei teoretic (pereti + usa intrare).
Trebuie sa existe un plan al acelui subsol? Daca da, unde l-as putea gasi?
Mentionez ca am intrebat la Asociatia de Proprietari, dar aparent nici ei nu sunt siguri...
Multumesc!
Cel mai recent răspuns: ebogdan2014 , utilizator 17:50, 15 Octombrie 2020
Cate boxe sunt la subsuol?. Ati incercat sa discutati cu vecinii , ?poate reusiti sa gasiti boxa prin eliminarea boxelor celorlalti
Solicitati oficial presedintelui de asociatie sa va puna la dispozitie cartea tehnica a constructiei
mydream a scris:

Cate boxe sunt la subsuol?. Ati incercat sa discutati cu vecinii , ?poate reusiti sa gasiti boxa prin eliminarea boxelor celorlalti

Imposibil, sunt foarte multe (bloc cu 60 apartamente), și o buna parte nu sunt ocupate. Nu vreau sa ocup abuziv boxa altcuiva, asa ca as prefera s-o identific pe a mea, din motive legale.

ynocentta a scris:

Solicitati oficial presedintelui de asociatie sa va puna la dispozitie cartea tehnica a constructiei

Multumesc pentru raspuns. Tinand cont ca blocul a fost construit in 1980, este obligatorie existenta acelei carti tehnice a constructiei si sa fie identificate si boxele pe ea?
Daca cumva nu exista la asociatie (sau nu vor dori sa o puna la dispozitie), unde ar mai putea fi gasita?
Cand ati cumparat apartamentul nu ati intrebat vanzatorul care e boxa?Nu ati vazut-o inainte?

Alte discuții în legătură

Recuperare boxa joica joica Buna ziua, anul trecut am cumpărat un apartament cu boxa. Atat in contractul de vanzare cat si in dicutiile cu proprietarul pe langa aparatament mai este ... (vezi toată discuția)
Boxa ocupata in mod abuziv Sibs9 Sibs9 Buna seara, Am achizitionat de curand un apartament cu 2 camere.in momentul in are am decis sa cumparamacel impobil vechiul proprietar a precizat ca detine si ... (vezi toată discuția)
Recuperare boxa subsol Ioana671 Ioana671 Buna ziua! In contractul de cumparare a apartamentului este specificat ca apartamentul are si boxa. Nu sunt specificati exact mp ai boxei, doar cota parte ... (vezi toată discuția)