avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 686 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... In perioada 2007-2019 am fost in pensie de ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

In perioada 2007-2019 am fost in pensie de invaliditate. In 24.01.2019 ...

In perioada 2007-2019 am fost in pensie de invaliditate. In 24.01.2019 s-a emis decisia de pensie pt. limita varsta fara a se aplica nici un indice de corectie. Conform deciziei 702 CCR mi-i s-a aplicat un indice de corectie (1.2) dar numai din 10 februarie 2020. De ce nu am dreptul la indice de corectie pe perioada 24.01.2019-10.02.2020? Si daca in instanta am sanse de recuperarea sumei pt aceasta perioada?
Cel mai recent răspuns: psorinp , utilizator 20:26, 15 Octombrie 2020
Actionati casa de pensii in instanta pentru ca, cei care au sesizat curtea constitutionala si dupa decizia lor s-au rejudecat procesele au obtinut plata retroactiva de la data iesirii la pensie limita de varsta. trebuie incercat.
Multumesc pt raspunsul dumneavoastra. Dupa consultarea cu avocatul, mi-i s-a transmis ca nu am contestat decizia Casei de Pensii in termenul de 45 zile de la emitere. Cum ar trebui sa ma adresez avocatului ca sa inceapa demersurile? Sau ar trebui sa incerc intai revizuirea pensiei cu Casa de Pensii, avand in vedere ca decizia mea de limita varsta este din ian 2019?
NU contestati decizia de pensie din ianuarie 2019 ci contestati ultima decizie prin care vi s-a aplicat indicele de corectie conform deciziei curtii constititutionale cu plata drepturilor doar din data de 10,02,2020, daca mai sunteti in termen.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Indice de corecție pensie Angela. Șandru Angela. Șandru Soțul meu sa pensionat pe caz de boala in 20.11.2000 și a ieșit la limita de vârstă pe 25.01.2019 cu indice de corecție 0.00. E posibil sa nu aibă ... (vezi toată discuția)
Beneficiez de prevederile deciziei 702/2019 a curtii constitutionle publicata in mo 96/2020 ? psorinp psorinp Am fost pensionar de invaliditate din anul 2004 pana in anul 2108 iunie 12 cand am trecut la pensie de varsta si la data calcularii pensiei de varsta nu mi s-a ... (vezi toată discuția)
Bună seara ! ce pensionari au dreptul să li se aplice la punctajul ... emil.calarasu emil.calarasu Bună seara ! Ce pensionari au dreptul să li se aplice la punctajul de calcul al pensiei, indicele de corecție potrivit Deciziei CCR nr. 702/2019 ? (vezi toată discuția)