Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... In perioada 2007-2019 am fost in pensie de ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

In perioada 2007-2019 am fost in pensie de invaliditate. In 24.01.2019 ...

In perioada 2007-2019 am fost in pensie de invaliditate. In 24.01.2019 s-a emis decisia de pensie pt. limita varsta fara a se aplica nici un indice de corectie. Conform deciziei 702 CCR mi-i s-a aplicat un indice de corectie (1.2) dar numai din 10 februarie 2020. De ce nu am dreptul la indice de corectie pe perioada 24.01.2019-10.02.2020? Si daca in instanta am sanse de recuperarea sumei pt aceasta perioada?
Actionati casa de pensii in instanta pentru ca, cei care au sesizat curtea constitutionala si dupa decizia lor s-au rejudecat procesele au obtinut plata retroactiva de la data iesirii la pensie limita de varsta. trebuie incercat.
Multumesc pt raspunsul dumneavoastra. Dupa consultarea cu avocatul, mi-i s-a transmis ca nu am contestat decizia Casei de Pensii in termenul de 45 zile de la emitere. Cum ar trebui sa ma adresez avocatului ca sa inceapa demersurile? Sau ar trebui sa incerc intai revizuirea pensiei cu Casa de Pensii, avand in vedere ca decizia mea de limita varsta este din ian 2019?
NU contestati decizia de pensie din ianuarie 2019 ci contestati ultima decizie prin care vi s-a aplicat indicele de corectie conform deciziei curtii constititutionale cu plata drepturilor doar din data de 10,02,2020, daca mai sunteti in termen.