Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Pasi obtinere concediu de risc maternal
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Pasi obtinere concediu de risc maternal

Buna ziua,

Va rog mult sa imi spuneti si mie care sunt pasii pentru obtinerea concediul de risc maternal. Eu sunt insarcinata in 17 saptamani si am o discopatie lombara (cauzata de o fisura la nivelul vertebrei L5) si o micro- litiaza renala care imi dau dureri groaznice. Desi am redus programul de munca, tot nu ma ajuta...Multumesc!
Medicul de familie va poate da acest concediu
Medicul de familie mi-a spus ca am nevoie de aviz de la medicina muncii ca nu-mi poate elibera acest concediu, in conditiile in care am adeverinta eliberata de medicul ginecolog care atesta riscul obstetrical. Cui ma pot adresa in aceasta situatie?

Antoanela Geaman a scris:

Medicul de familie va poate da acest concediu

La medicul care va supraveghează sarcina cu aviz de la medicul de medicina muncii la care e afiliat angajatorul
Imi puteti spune, va rog, care sunt pasii exacti conform legii?
Am primit foarte multe informatii contradictorii si sunt confuza. Sunt mereu trimisa catre o alta persoana, iar starea mea de sanatate nu e prea buna. Multumesc!
Procedura de obtinere si acordare a concediului de risc maternal
www.avocatnet.ro/forum/discu...

Cum se acorda concediul de risc maternal
www.avocatnet.ro/forum/discu...

Concediu de risc maternal
www.avocatnet.ro/forum/discu...