Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Risc maternal
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Risc maternal

Bună ziua. Sunt insarcinata în săptămâna 14. Sunt angajata și azi mi a venit raportul de la locul de munca in care se specifica, în funcție de fisa postului, ca nu este cazul de o întrerupere a activității. Muncesc în domeniul metalurgiei ca și metrolog.. În 2 schimburi, mediul este unu toxic deși raportul nu prevede asta (atunci când sunt la postul de lucru am grețuri constante din cauza mirosului).. Întrebarea mea este următoarea.. Medicul ginecolog poate sa elibereze o adeverinta prin care sa ma trimita în concediu de risc maternal chiar dacă angajatorul prin raportul făcut zice ca nu e cazul?
Multumesc
Certificatele de concediu de risc maternal se eliberează de medicul de familie sau de medicul de specialitate obstetrică-ginecologie, cu avizul medicului de medicina muncii.

sau

Concediul de risc maternal se poate acorda, în întregime sau fracţionat, pe o perioadă ce nu poate depăşi 120 de zile, de către medicul de familie sau de medicul specialist, care va elibera un certificat medical în acest sens.
Eliberarea certificatului medical se va face în condiţiile în care salariata s-a prezentat la consultaţiile prenatale şi postnatale, conform normelor Ministerului Sănătăţii.
Si cred ca puteti contesta acel raport la DSP si/Sau ITM daca medicul recomanda, în funcție de evoluția sarcini, concediul de risc maternal.
Gasiti informatii utile aici: www.avocatnet.ro/forum/discu...