Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Amanarea aplicarii pedepsei.
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Amanarea aplicarii pedepsei.

Buna seara pentru amanarea aplicarii pedepsei se retine permisul? Mentionez ca in hotarare nu imi interzice sa conduc autoturisme.Multumesc.
David124, utilizator
Daca ramane definitiva, vi se restituie.
Pai deja am fost la probatiune.Si doamna de acolo mi a zis ca am primit o pedeapsa mica(amanarea aplicarii pedepsei).Deci ma gandesc ca este definitiva daca am fost deja la probatiune.
David124, utilizator
Art. 103 alin. 1 lit. c din oug 195/2002
Suspendarea exercitării dreptului de a conduce autovehicule şi tractoare agricole sau forestiere se dispune:
- pentru o perioadă de 90 de zile când fapta conducătorului de autovehicul sau tramvai a fost urmărită ca infracţiune contra siguranţei circulaţiei pe drumurile publice şi procurorul sau instanţa de judecată a dispus clasarea în condiţiile art. 16 alin. (1) lit. b) teza a II-a din Codul de procedură penală, renunţarea la urmărirea penală, renunţarea la aplicarea pedepsei sau amânarea aplicării pedepsei dacă nu a fost dispusă obligaţia prevăzută la art. 85 alin. (2) lit. g) din Codul penal

David124 a scris:

Amanarea aplicarii pedepsei.
Buna seara pentru amanarea aplicarii pedepsei se retine permisul? Mentionez ca in hotarare nu imi interzice sa conduc autoturisme.Multumesc.

Hotararea a ramas definitiva...
Da. De cand a ramas definitiva curg cele 90 de zile.