avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 694 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Ce se va intampla cu mijloacele fixe odata ce firma nu ...
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Ce se va intampla cu mijloacele fixe odata ce firma nu va mai exista?

SRL

Am o intrebare: afacerea familiei este o firma de transport persoane. Tatal meu este administrator si detine pe firma 5 autocare. El isi doreste sa inchida firma aceasta deoarece veniturile nu mai sunt cele de odinioara. Intrebarea mea este, daca acele autocare sunt cumparate pe firma, cu surse izvorate din activitatea firmei, ce se va intampla cu ele odata ce firma nu va mai exista? Pot deveni proprietate a tatalui meu? Le poate vinde si folosi banii in scopuri personale? Stiu ca poate suna aberant acest topic, dar as vrea sa obtin cateva sfaturi si sa i le transmit mai departe, sa stiu exact daca e convenabil sa inchida firma sau nu si implicit ce se intampla cu autocarele. Multumesc!
Ultima modificare: Duminică, 25 Octombrie 2020
george-neagu, moderator
Cel mai recent răspuns: Mz11 , utilizator 21:20, 26 Octombrie 2020
Pana la radierea societatii din ONRC, aceasta are personalitate juridica si poate sa intreprinda absolut toate operatiunile normale, obisnuite ale unei societati, inclusiv vanzarea mijloacelor fixe.
Lichidarea activelor poate avea loc, sub orice forma:, inclusiv prin vanzarea, prin emiterea de factura / casarea / predare catre firme de specialiate / preluarea de catre asociati a imobilizarilor / elementelor de stoc.
[ link extern ] /

multumesc!
Cornel Vasile a scris:

Pana la radierea societatii din ONRC, aceasta are personalitate juridica si poate sa intreprinda absolut toate operatiunile normale, obisnuite ale unei societati, inclusiv vanzarea mijloacelor fixe.
Lichidarea activelor poate avea loc, sub orice forma:, inclusiv prin vanzarea, prin emiterea de factura / casarea / predare catre firme de specialiate / preluarea de catre asociati a imobilizarilor / elementelor de stoc.
[ link extern ] /

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Stoc de marfa la pfa radiat din oficiu de onrc ROMANLOREDAN ROMANLOREDAN Un PFA radiat din oficiu de catre ONRC la data de 18.03.2019 are stoc de marfa, ba mai mult a mai si vandut din stoc cateva zile pana a aflat de radiere. ... (vezi toată discuția)
Urgent ! firma in lichidare-stoc de marfa simonazbug simonazbug poate sa ma ajute si pe mine cineva cu o lamurire Societate comerciala , vanzare produse alimentare , asociatii vor sa radieze firma , ce se intampla cu ... (vezi toată discuția)
Dizolvare firma suspendata din oficiu de onrc? sinbad sinbad buna ziua am o firma actualmente suspendata si care figureaza cu stoc de marfa. declaratiile fiscale au fost depuse la zi. ce se intampla daca decid ca nu ... (vezi toată discuția)