Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Ce se va intampla cu mijloacele fixe odata ce firma nu ...
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Ce se va intampla cu mijloacele fixe odata ce firma nu va mai exista?

SRL

Am o intrebare: afacerea familiei este o firma de transport persoane. Tatal meu este administrator si detine pe firma 5 autocare. El isi doreste sa inchida firma aceasta deoarece veniturile nu mai sunt cele de odinioara. Intrebarea mea este, daca acele autocare sunt cumparate pe firma, cu surse izvorate din activitatea firmei, ce se va intampla cu ele odata ce firma nu va mai exista? Pot deveni proprietate a tatalui meu? Le poate vinde si folosi banii in scopuri personale? Stiu ca poate suna aberant acest topic, dar as vrea sa obtin cateva sfaturi si sa i le transmit mai departe, sa stiu exact daca e convenabil sa inchida firma sau nu si implicit ce se intampla cu autocarele. Multumesc!
george-neagu, moderator
Pana la radierea societatii din ONRC, aceasta are personalitate juridica si poate sa intreprinda absolut toate operatiunile normale, obisnuite ale unei societati, inclusiv vanzarea mijloacelor fixe.
Lichidarea activelor poate avea loc, sub orice forma:, inclusiv prin vanzarea, prin emiterea de factura / casarea / predare catre firme de specialiate / preluarea de catre asociati a imobilizarilor / elementelor de stoc.
[ link extern ] /

multumesc!
Cornel Vasile a scris:

Pana la radierea societatii din ONRC, aceasta are personalitate juridica si poate sa intreprinda absolut toate operatiunile normale, obisnuite ale unei societati, inclusiv vanzarea mijloacelor fixe.
Lichidarea activelor poate avea loc, sub orice forma:, inclusiv prin vanzarea, prin emiterea de factura / casarea / predare catre firme de specialiate / preluarea de catre asociati a imobilizarilor / elementelor de stoc.
[ link extern ] /