Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... inceterea contractului de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

inceterea contractului de munca

buna seara,azi23.12.2009 am fost anuntata de conducerea firmei ca maine este ultima zi de munca ,deoarece contractul de munca a fost pe perioada determinata.lucrez de aproape 2 ani,o sa beneficiez de somaj?
Stimata doamna, raspunsul este afirmativ intru_cat cotatia dvs ca timp este de 2 ani, si intruniti conditiile de a beneficia de somaj.
Numai bine,
seby tf a scris:

buna seara,azi23.12.2009 am fost anuntata de conducerea firmei ca maine este ultima zi de munca ,deoarece contractul de munca a fost pe perioada determinata.lucrez de aproape 2 ani,o sa beneficiez de somaj?

Temeiul de drept al incetarii c.i.m. va da dreptul sa beneficiati de somaj (art.56 lit.j C.mun .) .. insa pentru a beneficia de somaj trebuie sa mai indepliniti si conditia stagiului minim de cotizare , si anume : minim 12 luni in ultimele 24 de luni premergatoare datei depunerii cererii.
Legea 76/2002 privind sistemul asigurarilor pentru somaj si stimularea ocuparii fortei de munca
Art. 34. - (1) Somerii prevazuti la art. 17 alin. (1) beneficiaza de indemnizatie de somaj daca indeplinesc cumulativ urmatoarele conditii:
a) au un stagiu de cotizare de minimum 12 luni in ultimele 24 de luni premergatoare datei inregistrarii cererii;
Art 38 (2) Indemnizatia de somaj se acorda de la data prevazuta la alin. (1), daca cererea este inregistrata la agentia pentru ocuparea fortei de munca, in termen de 30 de zile de la aceasta data.
(3) Daca cererea este inregistrata dupa expirarea termenului de 30 de zile, dar nu mai tarziu de 12 luni de la data prevazuta la alin. (1), indemnizatia de somaj se acorda incepand cu data inregistrarii cererii.
(4) Termenul de maximum 12 luni prevazut la alin. (3) este termen de decadere din drepturi.