Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Parinti meii au fost despartiti 20 de ani inainte de ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Parinti meii au fost despartiti 20 de ani inainte de decesul tatalui ...

Parinti mei au fost despartiti 20 de ani inainte de decesul tatalui , dar niciodata divortati ,el avand domiciliul in alta localitate decat mama . Dupa alti 12 ani intervine decesul mamei, masa succesorala fiind un apartament cumparat de ea ,pe numele ei ,despartiti fiind. Trebuie deschisa intai succesiune dupa tata in acest caz? Avand ultimul domiciliu in alta localitate ,trebuie sa ne adresam la notari diferiti ?
aida33, utilizator
Da, dar:
1. nu stim sigur daca sunt aceiasi mostenitori si aceleasi bunuri.
2, nu e obligatoriu
3. daca tatal s-a mutat in alta localitate cu 20 de ani inainte, sunt slabe sanse sa se gaseasca in localitatea mamei doi martori care sa declare pe proprie raspundere ca l-au cunoscut pe tata si cati mostenitori a avut.
Deci recomandabil este sa fie doi notari